Tanieje pszenica, drożej kakao, WIG-20 najwyżej od 13 miesięcy

 | 22.05.2023 11:42

WIG-20 rosnąc w piątek o 2,7 proc. (najsilniej od 27 kwietnia br.) osiągnął swój najwyższy poziom od kwietnia ub.r. Również najwyżej od 13 miesięcy był w piątek WIG. Dziś rano te dwa główne indeksy GPW próbowały kontynuować wzrosty (WIG-20 +0,3 proc., WIG +0,2 proc. ok. godz. 9:50). Najwyżej od kwietnia 2022 był dziś rano również mWIG-40.

Wśród indeksów sektorowych GPW najwyższy od ponad roku poziom osiągnęła dziś rano WIG-Media. Wśród składników WIG-u 20 swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś kursy akcji PZU (WA:PZU), Santander Bank Polska (WA:SPL1) i Allegro (WA:ALEP). Jeśli chodzi o akcje wchodzące w skład mWIG-u, to dziś do swego najwyższego poziomu od 1,5 roku dotarła cena akcji PKP Cargo (WA:PKPP). Najniżej od 14 lat była dziś cena akcji spółki Kernel Holding. Wśród składników sWIG-u 80 swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś kursy akcji spółek Apator (WA:APTP), Rainbow Tours (WA:RBW), Synektik i Comp (WA:CMP).

Poranne zmiany wysokość kontraktów na główne amerykańskie indeksy były kosmetyczne (S&P 500 -0,06 proc. ok. godz. 9:50).

DAX i CAC 40 notowały rano niewielkie spadki (odpowiednio -0,17 proc. i -0,07 proc. ok. godz. 9:50).

Rentowność 10-letnich obligacji rządu Stanów Zjednoczonych osiągnęła w piątek swój najwyższy poziom od ponad 2 miesięcy, ale dziś rano lekko spadała (3,664 proc.). Odwrotnie zachowywała się rentowność 10-latek polskiego rządu, która w piątek spadła, a dziś rano lekko rosła (5,969 proc. ok. godz. 9:40).

Po wczorajszym osłabieniu amerykański dolar dziś rano notował minimalne zmiany w stosunku do euro (EUR/USD -0,03 proc., USD/JPY -0,04 proc. ok. godz. 9:25). W oczekiwaniu na drugą turę wyborów prezydenckich w Turcji, która odbędzie się 28 maja, kursy euro i amerykańskiego dolara względem tureckiej liry osiągnęła swe historyczne maksima.
Lekko umacniał się dziś rano polski złoty (EUR/PLN -0,2 4proc., USD/PLN –0,21 proc. ok. godz. 9:30).

Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara utrzymywał się poniżej poziomu 27000 USD. Kluczowy poziom wsparcia na tym instrumencie wyznaczany przez przełamane w górę w marcu br. szczyty ceny z sierpnia ub.r. i lutego br. znajduje się w okolicach 25000 USD.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Najniższy poziom od końca 2020 roku osiągnęła dziś rano cena kontraktów na pszenicę notowanych na CBOT. Kurs tego instrumentu od marca 2020 przebywa w obrębie kanału średnioterminowego trendu spadkowego, a pod koniec lutego br. wyłamał się w dół z kilkunastomiesięcznej formacji „głowy z ramionami”, której rozmiary sugerują istnienie tu dalszego sporego potencjału spadkowego. Kontrakty na kakao na ICE były dziś rano najdroższe od 2016 roku. Cena kakao wyłamała się w ostatnich tygodniach w górę z trwającego od 2011 roku kanału trendu spadkowego. Zdaje się to dobrze wróżyć kursowi tego kontraktu w długoterminowego perspektywie. Cena kontraktów na ropę naftową notowanych na NYMEX-ie i ICE lekko – o 0,6-0,8 proc. - spadała dziś ok. godz. 9:15. Kontakt na gaz ziemny na NYMEX-ie był dziś najwyżej od marca br. (+3,91 proc. ok. godz. 9:15). Wczoraj najniższy poziom od prawie 2 lat osiągnęła cena kontraktów na gaz ziemny w Wielkiej Brytanii. Po wczorajszych wzrostach taniała dziś rano miedź (-0,82 proc. ok. godz. 9:20) i metale szlachetne (złoto -0,2 proc., srebro -0,64 proc., platyna -0,33 proc., pallad -1,03 proc.).

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany