Temat Chin na bocznym torze, czas skupić się na śniadaniu

 | 08.02.2023 09:27

Podsumowanie: Dla sektora towarowego luty rozpoczął się mało korzystnie, ponieważ optymizm dotyczący tempa ożywienia w Chinach po pandemii zaczął słabnąć. Poza amerykańskim gazem ziemnym, który kontynuował trwający już miesiąc spadek, największe straty odnotowała ropa naftowa i produkty paliwowe, a także miedź i ruda żelaza - surowce, które ostatnio skorzystały w związku z oczekiwaniami, że wzrost popytu w Chinach z nawiązką zrównoważy wszelkie obawy o spowolnienie w pozostałych krajach. Omawiamy również bardziej szczegółowo przyczyny ostatniego wzrostu cen soku pomarańczowego, kawy i cukru.

Dla sektora towarowego luty rozpoczął się mało korzystnie, ponieważ optymizm dotyczący tempa ożywienia w Chinach po pandemii zaczął słabnąć, a inwestorzy skupili się na zdobywaniu ekspozycji na rynek akcji, który - pomimo prognoz zapowiadających wręcz przeciwną sytuację – odnotował mocne odbicie, w szczególności indeks spółek technologicznych Nasdaq, który od początku roku zyskał ponad 15%. Poza amerykańskim gazem ziemnym, który kontynuował trwający już miesiąc spadek, największe straty odnotowała ropa naftowa i produkty paliwowe, a także miedź i ruda żelaza - surowce, które ostatnio skorzystały w związku z oczekiwaniami, że wzrost popytu w Chinach z nawiązką zrównoważy wszelkie obawy o spowolnienie w pozostałych krajach.

Indeks towarowy Bloomberg (Bloomberg Commodity Index, BCOM) przez drugi tydzień z rzędu tracił na wartości i znalazł się w okolicy rocznego minimum, przy czym straty na rynkach energii, metali przemysłowych i metali szlachetnych zostały tylko częściowo zrównoważone przez zyski na rynku zbóż, a przede wszystkim szeroko rozumianych tzw. „miękkich” produktów żywnościowych.