Trump spuszcza powietrze

 | 28.02.2017 12:15

Kluczowe informacje z rynków:

USA: Donald Trump, a także rzecznik Białego Domu dali do zrozumienia, że założenia budżetowe będą uwzględniać znaczący wzrost wydatków na obronność (o 54 mld USD), co będzie musiało zostać zrównoważone oszczędnościami w innych obszarach. Zapowiedziano też, że podczas wystąpienia przed połączonymi izbami Kongresu, prezydent zapowie szeroki program wydatków infrastrukturalnych. W kontekście oczekiwanych cięć podatków, to Trump przyznał wczoraj, że trudno jest mówić o konkretach w sytuacji, kiedy problemem dla budżetu są koszty (nadal trudno jest ocenić, ile faktycznie będzie kosztować zastąpienie programu Obamacare nowymi rozwiązaniami). Wczoraj agencje odnotowały też wypowiedź Roberta Kaplana z oddziału FED w Dallas, który przyznał, że chciałby widzieć podwyżkę stóp procentowych wcześniej, niż później (ma on w tym roku prawo głosu w FOMC). Jednocześnie Senat zatwierdził kandydaturę Wilbura Rossa na stanowisko Sekretarza ds. Handlu.

Australia: Sprzedaż nowych domów wg. HIA spadła w styczniu o 2.2 proc. m/m. Poznaliśmy też dane nt. bilansu na rachunku obrotów bieżących (C/A) za IV kwartał, gdzie nieoczekiwanie pojawił się deficyt rzędu 3,9 mld AUD, a dane za III kwartał zrewidowano z nadwyżki 11,4 mld AUD do deficytu rzędu 10,2 mld AUD! Eksport netto w relacji do PKB wzrósł w IV kwartale o 0,2 proc. (jak oczekiwano). Poznaliśmy też dane nt. dynamiki kredytów w sektorze prywatnym (w styczniu wzrost o 0,2 proc.), oraz gospodarstw domowych (zwyżka o 0,5 proc.).

Japonia: Sprzedaż detaliczna wzrosła w styczniu o 0,5 proc. m/m (oczekiwano 0,3 proc. m/m), a wstępne dane nt. produkcji przemysłowej za styczeń wskazały na jej nieoczekiwany spadek o 0,8 proc. m/m (szacowano wzrost o 0,4 proc. m/m).

Szwajcaria: Indeks nastrojów w biznesie (KOF) wzrósł w lutym do 107,2 pkt. z 101,7 pkt. (to wyraźnie powyżej szacowanych 102,0 pkt.)

Eurostrefa: Wstępne dane nt. inflacji CPI za luty z Francji wskazały na jej wolniejszy od spodziewanego wzrost o 0,1 proc. m/m i 1,2 proc. r/r (oczekiwano 0,4 proc. m/m i 1,5 proc. r/r). Poznaliśmy też dane nt. wzrostu PKB w IV kwartale, który wyniósł 0,4 proc. k/k i 1,2 proc. r/r (nieznacznie lepiej od szacunków).

Naszym zdaniem: Trump zaczyna spuszczać powietrze z balona rynkowych oczekiwań, jakie zaczęły narastać przed zaplanowanym na 3 w nocy polskiego czasu z wtorku na środę jego wystąpieniem przed połączonymi izbami Kongresu. Zresztą jest to też pewien fenomen, że rynki jeszcze są w stanie wierzyć w to, że szef Białego Domu jest w stanie zamienić swoją megalomanię w jakieś konkrety. Niemniej z tego, co dowiedzieliśmy się wczoraj można w jakimś stopniu nakreślić kierunek, jakim zamierza podążać nowa administracja, a ten niekoniecznie musi być pozytywny dla dolara. Widać, że priorytetem będą wyższe wydatki na obronność i infrastrukturę. To będzie wymagało oszczędności w innych obszarach, ale już powoduje, że Trump nie chce składać podatkowych obietnic, z których musiałby później się wycofywać. Wydaje się też, że zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że ewentualne odrzucenie przez niego ustawy o podatku granicznym, która jest w przygotowaniu przez Izbę Reprezentantów, może sprawić, że w pozostałych kwestiach podatkowych jego współpraca z Kongresem może okazać się trudniejsza. Tymczasem na wydatki na obronność i infrastrukturę dadzą się namówić także Demokraci.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Technicznie koszyk dolara BOSSA USD pozostaje w konsolidacji – wczorajszy spadek został ostatecznie wymazany i dzienna świeca to białe doji. Pozostaje, zatem czekać na dalszy rozwój wypadków, chociaż wskaźniki (takie jak MACD) bardziej przemawiają za spadkami dolara w najbliższych dniach, niż możliwością wybicia się górą.