Tydzień na rynkach: czy inwestorzy giełdowi ugną się pod presją napięć handlowych?

 | 02.09.2018 15:01

  • Trzy z czterech głównych, amerykańskich indeksów osiągnęły nowe rekordy; Dow pozostaje 2,5% poniżej swojego historycznego maksimum
  • Mimo wszystko, powrót obaw związanych z handlem międzynarodowym może wpłynąć na rynkowy sentyment
  • Niemniej jednak, silna gospodarka Stanów powinna zniwelować negatywny wpływ ryzyka geopolitycznego
  • Wycena WTI rośnie ze względu na sankcje wobec Iranu oraz problemy Wenezueli jednak silny dolar wywiera presję na byki
  • Chociaż amerykański parkiet odnotował gwałtowny wzrost w pierwszej połowie ubiegłego tygodnia, to jeśli chodzi o postępy w rozmowach handlowych między USA a Meksykiem, rynki zareagowały jednoznacznie negatywnie, kiedy stało się jasne, że wyłączenie Kanady z umowy nie zastąpi NAFTA. Kolejną kwestią, która ciąży na rynkach były zeszłotygodniowe doniesienia, że ​​prezydent USA Donald Trump zażądał dodatkowych ceł na import z Chin opiewających na sumę 200 miliardów dolarów. Kluczowym pytaniem, na którą teraz muszą odpowiedzieć sobie inwestorzy, jest to, czy warto polegać na optymizmie płynącym z tygodniowych, a nawet miesięcznych wzrostów - S&P 500 zakończyło wzrostami piąty miesiąc z rzędu, podczas gdy Dow notuje drugi miesiąc wzrostów - czy zamiast tego skupić się na codziennej aktywności rynku, która spadła wraz z końcem tygodnia.

    Wydaje się, że parkiet ma tendencję do kontynuacji trendu wzrostowego, ale inwestorzy powinni być przygotowani na potencjalny powrót ryzyka geopolitycznego, a także sygnały płynące ze wskaźników technicznych. Przed weekendem związanym z Świętem Pracy, w piątek akcje amerykańskie zakończyły sesję mieszanie, na niewielkim obrocie. Stany Zjednoczone i Kanada podobno mają kontynuować rozmowy handlowe w nadchodzącym tygodniu, po tym, jak nie udało się wypracować porozumienia w piątek.