Tydzień na rynkach: czy na rynki powraca sentyment risk-off?

 | 18.11.2018 13:14

  • Większość amerykańskich zyskiwała w piątek, lecz zakończyła tydzień spadkami
  • Wzrost amerykańskich rentowności spowalnia, wskazując na potencjalne spadki cen akcji; VIX rośnie
  • Dolar po ustanowieniu 17-miesięcznego szczytu testuje dolne ograniczenie kanału wzrostowego
  • WTI zmierza ku utworzeniu Krzyża Śmierci
  • Powrót nadziei na rozwiązanie trwającego sporu handlowego sprawiły, że główne amerykańskie benchmarki - S&P 500, Dow oraz Russell 2000 - odnotowały w piątek drugi dzień wzrostów z rzędu. Jednak NASDAQ Composite nadal znajdował się pod presją sprzedających. Wszystkie średnie amerykańskie również skończyły tydzień niżej, ze względu na pogarszającą się sytuację detalistów oraz spadki sektora technologii. Spadły również rentowności obligacji Skarbu Państwa, pociągając w dół dolara i sygnalizując możliwość powrotu na rynki sentymentu do ryzyka.

    Jest to odwrotny wzorzec, do tego którego obserwowaliśmy w poprzednich dwóch tygodniach, kiedy rynek akcji zazwyczaj kończył tydzień wzrostów piątkowymi spadkami. Przekonywaliśmy wtedy, że być może traderzy tracą nerwy i nie chcą pozostawiać otwartych pozycji na weekend, ale jednocześnie nie są w stanie zrezygnować z inwestycji, kiedy zarówno gospodarka, jak i dochody spółek wykazują zadowalające wzrosty. Według badań Gallup, obserwujemy obecnie najlepszy okres amerykańskiej gospodarki od 19 lat; raporty wskazują również, że zaufanie konsumentów jest najwyższe od 14 lat . Rynki kapitałowe kończą w międzyczasie swój najlepszy od czasu kryzysu finansowego sezon publikacji dochodów.

    h3 3 powody przemawiające za powrotem risk-off/h3

    Dlaczego więc risk-off powraca? Kilka powodów:

    Apple (NASDAQ:AAPL) stanowiące 12% wagi NASDAQ oraz 5% Dow Jones Industrial Average odnotowało właśnie najgorszy tydzień w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy, który przyniósł spadek o 5% spychając ceny akcji aż o 16% z poziomu ostatniego high. Obawy o rozczarowujące wyniki sprzedaży iPhone'a i wolniejszy wzrost doprowadziły do siódmego tygodnia strat na wykresie AAPL, najdłuższej niedźwiedziej tendencji spółki od 2012 roku.

    Pobierz aplikację
    Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
    Pobierz

    Utrzymuje się również zmienność cen ropy naftowej. Podczas gdy wyższe ceny benzyny pozytywnie wpłynęły na poziom inflacji w październiku, ostatni spadek cen będzie miał odwrotny skutek. Ogólnie jednak ceny konsumpcyjne wzrosły tak bardzo, jak oczekiwano w ubiegłym miesiącu, łagodząc obawy przed przegrzaniem inflacji i szybszymi podwyżkami stóp procentowych.

    Osiągnięto również projekt porozumienia w sprawie wycofania Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ale plan ten musi przetrwać weryfikację w Parlamencie, a rezygnacje członków gabinetu wskazują na dalszą niepewność co do ostatecznego porozumienia.

    h3 Pora na przerwę we wzrostach największych spółek?/h3

    Co rzadko się zdarza (ostatnim razem w marcu tego roku) zarówno małe jak i duże spółki radziły sobie bardzo dobrze w miniony piątek. Od wybuchu wojny handlowej, oba indeksy miały ujemną korelację, ponieważ traderzy skupili swoją uwagę na spółkach krajowych, gdy ryzyko handlowe wzrosło, ponieważ wzrost tych przedsiębiorstw nie był uzależniony od eksportu. Następnie przesunęła się z powrotem do największych spółek, gdy nagłówki gazet wzbudziły nadzieje na zawarcie porozumienia w sprawie wojny handlowej. Z technicznego punktu widzenia znajdują się one jednak na przeciwległych końcach spektrum, przy czym najsilniejszy obraz daje Dow, a najsłabszy Russell.