Tydzień na rynkach: koniec korekty na rynkach akcji?

 | 14.10.2018 14:40

  • Rynki wracają do normalności; Obligacje znowu są ujemnie skorelowane z rynkiem akcji
  • Zmienność, bazowy czynnik wyprzedaży na rynku akcji chyli się ku końcowi
  • Główne indeksy, poza Russell 2000 utrzymują wyraźny trend wzrostowy
  • Bazując na piątkowej wyprzedaży obligacji i powrotem kapitału na giełdowe parkiety uważamy, że rynki finansowe ponownie się rekalibrują. Ubiegłotygodniowa wyprzedaż to prawdopodobnie wyłącznie korekta, która w większości przebiega zgodnie z planem.

    Naszym zdaniem, rynki akcji są obecnie nastawione na ponowne testowanie ostatnich rekordów, a rentowności stawią czoła poziomom niewidzianym od ponad siedmiu lat. Dolar amerykański prawdopodobnie będzie kontynuował wzrosty wyceny, podobnie jak ropa która w kolejnych dniach powinna powrócić w rejon 77 dolarów za baryłkę.

    h2 Wzrost stóp, rozwijająca się wojna handlowa czy coś innego?/h2

    Akcje w piątek odnotowały najlepszą sesję w ciągu sześciu miesięcy - zyskało zarówno S&P 500 jak i Dow. Jednak to NASDAQ Composite najbardziej zaskoczyło wzrostami ponieważ traderzy zaczęli powracać do akcji spółek technologicznych, wykorzystując najgłębszy spadek cen od marca.

    Rynek kasowy był szczególnie zmienny, ponieważ akcje szybko traciły na wartości. Zgodnie z szacunkami JPMorgan, cenyostatecznie odbiły i utrzymały trend wzrostowy, dopiero gdy 70 procent strategii komputerowych zostało ogranych. Podczas gdy narracja rynkowa podyktowała ​​w zeszłym tygodniu gwałtowne spadki - najgłębsza wyprzedaż w ciągu sześciu miesięcy - była napędzana przez obawy o wzrost stóp procentowych, z trwającymi obawami związanymi z wojną handlową, które miałyby być tłem dla spowolnienia wzrostu. W rzeczywistości powód spadków był prawdopodobnie zupełnie inny. Największa presja sprzedażowa na rynkach w ubiegłym tygodniu wynikała z opcji związanych ze zmianami w poziomie zmienności.

    Mówiąc prościej, wyprzedaż na rynku została sprowokowana przez traderów domykających swoje pozycje w trakcie restrukturyzacji portfeli i ponownej kalibracji wraz z gwałtownymi zmianami dynamiki rynku, a nie z powodu utraty wiary we wzrost. Jest to sprzeczne z prognozami Morgan Stanley, którego analitycy przyznali w środę, że rynek mógł osiągnąć "punkt krytyczny", a wyższe rentowności prawdopodobnie spowodują realokację sektora, od inwestycji we wzrost do inwestycji w wartość.

    Pobierz aplikację
    Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
    Pobierz

    Morgan Stanley poszło jeszcze dalej, przewidując korektę rynkową już w 2019 roku, wcześniej niż prognozuje to większość analityków. Ten pesymistyczny pogląd był zgodny z perspektywą Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Organizacja ograniczyła oczekiwania co do wzrostu gospodarczego USA, częściowo ze względu na spór handlowy z Chinami oraz fakt, że niektóre firmy poinformowały o prawdopodobnie niższych zyskach..

    Jak zatem powinni postępować inwestorzy? Jesteśmy ostrożni, ale wciąż wypatrujemy sygnałów zwrotu. Kiedy zarówno fundamenty, jak i technika wspiera bycze prognozy uważamy, że powinno się słuchać tych podpowiedzi.

    h2 Wzrost zmienności, nieczysta technika/h2

    Indeks S&P 500 wzrósł w piątek o 1,42 proc., korygujc w ten sposób zeszłotyodniowe spadki do 4,1 proc. Technologia (+3,21 proc.) oraz Usługi komunikacyjne (+2,23 proc.) wyraźnie kierowały wzrostami. Usługi komunalne (-1.11 procent) jak mozna było się spodziewać pozostawały pod kreską. Podczas gdy wszystkie 11 sektorów w minionym tygodniu intensywnie mieniło się kolorem czerwonym, Materiały (-6.73 procent) i Przemysł (-6.37 procent) wyrządziły największe szkody dla benchmarku. Na tym tle sektor Usług komunalnych (-1,27 procent) nie wygląda tak źle.