Tydzień na rynkach: S&P500 w kierunku 2700 punktów

 | 20.01.2019 14:04

  • Rynek akcji zyskuje po doniesieniach o wzroście chińskiego importu z USA
  • Co dziwne, małe spółki nadal radzą sobie lepiej niż NASDAQ
  • Ceny ropy testują poziom $54 za baryłkę
  • Wycena USA oraz rentowności obligacji wyraźnie w górę
  • Amerykański parkiet zyskał w piątek, wzmocniony przez szereg czynników fundamentalnych: pojawiły się doniesienia, że Chiny obiecały zwiększyć poziom swojego importu, aby zakończyć spór handlowy; największe banki w kraju notują pozytywne wyniki kwartalne, a General Motors (NYSE:GM) dostarcza pozytywnych prognoz, które wydają się przełamywać tendencję łagodniejszych doniesień z firmy. Konfluencja optymistycznych informacji pomogła Wall Street do zakończenia wzrostami czwartego tygodnia z rzędu.

    S&P 500 zyskuje czwarty dzień z rzędu, kończąc czwarty tydzień wzrostów

    S&P 500 zyskało w piątek +1,32%, aby zakończyć czwarty dzień z rzędu wzrostami - również w każdym z sektorów - na poziomie 3,41%. Sektor Energii (+2,03%) pozostaje liderem wzrostów, naśladując ceny ropy naftowej, co wpływa na perspektywę potencjalnego rozwiązania sporu handlowego i planu OPEC dotyczącego ograniczenia produkcji.

    Przemysł (+1,9%) podąża za sektorem Energii w oczekiwaniu na dalszy wzrost międzynarodowych korporacji, w momencie gdy handel światowy powróci do normy. Za nim znajdziemy Materiały (+1,65%). Finanse tymczasem zyskują (+1,72%) po tym jak Goldman Sachs (NYSE: GS), Bank of America) (NYSE: BAC) i U.S. Bancorp (NYSE: U.S.B) pokonały oczekiwania dotyczące EPS i poziomu przychodów. Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej radzą sobie najgorzej (+0,11%) jako że na rynki powraca apetyt na ryzyko.

    W ujęciu tygodniowym, SPX awansował o 2,87% i kończy wzrostami czwarty tydzień z rzędu. To najdłuższy byczy rajd od sierpnia 2018 r., który przynosi łącznie 10,51% wzrostu wartości indeksu. Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej były jedynym sektorem, który notuje stratę w tym tygodniu (-0,17%). Sektor finansowy radzi sobie wyraźnie lepiej zyskując +6,12%, co oznacza ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z sektorem energetycznym (+2,95%).