Tydzień na rynkach: spadki na amerykańskich parkietach mogą być kontynuowane

 | 16.12.2018 14:40

  • Pomimo postępu w rozmowach handlowych, inwestorzy wciąż pozostają pesymistycznie nastawieni do rynku
  • Sektor usług komunalnych odnotował historyczne maksimum, wskazując na wzrost awersji do ryzyka
  • Rentowności amerykańskich obligacji oraz wycena dolara notują spadki
  • Przez drugi tydzień z rzędu główne, amerykańskie indeksy tracą, zamykając się na najniższym poziomie od co najmniej dziewięciu miesięcy. W piątek Dow Jones Industrial Average spadł ponad 10% poniżej swojego październikowego maksimum.

    Akcje gwałtownie tracą doprowadzając do tego, że pod koniec tygodnia S&P 500, NASDAQ Composite i Russell 2000 dołączają do skupiającego bluechipy DJIA na terytorium niedźwiedzi. Po piątkowym finiszu, wszystkie cztery główne indeksy amerykańskie znalazły się oficjalnie w korekcie.

    Pomimo doniesień o postępach w rozmowach dotyczących handlu międzynarodowego i solidnym wzroście wydatków w miesiącach wakacyjnych, pesymistycznie nastawieni inwestorzy skupili się na wyzwaniach nadchodzącego roku, kierując się gołębimi wskazówkami większości spółek z zakończonego niedawno sezonu wyników i szykując się na spowolnienie w gospodarce światowej.

    Pozytywny rozwój fundamentów, inwestorzy pozostają pesymistyczni

    Pozytywne zmiany w handlu obejmowały: sygnały, że Chiny staną się bardziej przyjazne dla przedsiębiorstw z siedzibą za granicą; wskazówki dotyczące tego, że kraj ten wznowi również skupowanie amerykańskich produktów rolnych, w tym takżesoi; oraz zapowiedź chińskiego rządu, że tymczasowo zawiesi odwetowe podwyżki taryf celnych na amerykańskie samochody i części samochodowe, powracając do pobierania opłat na poziomie z lipca. Akcje Tesli (NASDAQ:TSLA) i BMW (OTC:BMWYY) natychmiast wyceniły niższe cła, obniżając ceny swoich produktów w Chinach próbując w ten sposób wzmocnić poziom sprzedaży na największym na świecie rynku zbytu samochodów.

    Jednak na podstawie raportu produkcji przemysłowej z listopada wiadomo, że chińska gospodarka spowolniła bardziej niż tego oczekiwano. Dodatkowo, odnotowano wolniejszy wzrost sprzedaży detalicznej, a w tym również sprzedaży samochodów, która po raz pierwszy od 1990 r. odnotowała spadek w ujęciu rocznym.

    Pobierz aplikację
    Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
    Pobierz

    Z drugiej strony, dane makroekonomiczne z USA były zachęcające: sprzedaż detaliczna rosła szybciej niż oczekiwano, czemu sprzyjało silne zaufanie konsumentów, wzrost wynagrodzeń oraz niskie bezrobocie. W tym momencie inwestorzy mogą już nie wiedzieć, czego chcą.