Tydzień na rynkach: wzrosty cen złota i rentowności. To koniec sentymentu risk-on?

 | 17.03.2019 14:03

  • Światowe parkiety zyskują na wieść o chińskim stymulusie
  • Amerykański sektor technologiczny zaskakuje
  • Czy Fed wyjaśni swoje stanowisko w tym tygodniu?
  • Czy rynek byka będzie kontynuowany?
  • Rynek byka na amerykańskim parkiecie świętował w ostatnią sobotę dziesiątą rocznicę swojego istnienia, podkreślając ten kamień milowy tygodniem wzrostów. Mimo to, nie jesteśmy przekonani, że w rękawach byków pozostały jeszcze jakieś asy. Do naszych obaw należy dodać: zarówno rentowności obligacji jak i ceny złota - tradycyjnej bezpiecznej przystani rynków finansowych - kontynuują wzrosty. Czy mogłyby to sygnalizować, że inwestorzy przygotowują się do wypuszczenia tego geriatrycznego byka na pastwisko?

    Oczywiście nie możemy być tego pewni, ale jeśli rzeczywiście tak by było, to jest to zapoczątkowane z pompą. Przed weekendem amerykański rynek akcji podążył wyżej za pozostałymi głównymi parkietami i wszelkie straty z poprzedniego tygodnia zostały odrobione. W piątek nastąpił skok cen akcji azjatyckich, a w ślad za nimi podążyły europejskie indeksy, do czego przyczyniło się zaangażowanie Chin na rzecz dalszych bodźców pobudzających gospodarkę, a wśród spekulacji największe banki centralne nie zmienią wkrótce kierunku swojej polityki monetarnej.

    Amerykańscy inwestorzy zdecydowali się zaangażować w pozycje na weekend po tym, jak rząd chiński zapowiedział, że obniży podatek od wartości dodanej, co wzmocni oczekiwania co do ewentualnego ożywienia w drugiej co do wielkości gospodarce świata. Rynki zostały również przygotowane na podjęcie ryzyka po tym, jak największa gospodarka świata wykazała oznaki zauważalnego spowolnienia. Czwartkowe głosowanie Wielkiej Brytanii w sprawie przedłużenia terminu Brexit zwiększyło poczucie ulgi wśród inwestorów, nawet jeśli tylko chwilowo.

    Czy bodziec płynący z Chin będzie miał wystarczająco dużo energii, aby wesprzeć światową gospodarkę? Wątpimy w to. Ostatni raz kiedy Chiny rozpoczęły ekspansję gospodarczą na całym świecie był okres po Wielkiej Recesji w 2008 r. Ale w tym czasie Chiny były już w trybie wzrostu. Teraz, Chiny zmagają się ze spowolnieniem gospodarczym. W związku z tym nie liczymy na to, że Chiny będą w stanie pociągnąć za sobą resztę świata, w momencie gdy same ledwie trzymają się pod kontrolą.

    h2 S&P wymazuje zeszłotygodniowe spadki, NASDAQ pozytywnie zaskakuje/h2
    Pobierz aplikację
    Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
    Pobierz

    S&P 500 zyskał 0,5% w trakcie piątkowej, mieszanej sesji. Sektor Technologii akcje (+0,88%) skompensował część spadków cen akcji sektorów Nieruchomości (-0,98%) i Przemysłu (-0,92%). W tygodniu benchmark zyskał 2,89%, korygując zeszłotygodniowe spadki, doświadczając jednocześnie najlepszego tygodnia od listopada minionego roku. Wszystkie sektory znalazły się powyżej kreski, z wyjątkiem Przemysłu (-0,38%), który w tym tygodniu wyraźnie pozostawał z tyłu. Akcje sektora Technologii objęły tymczasem prowadzenie (+4,56%).