Tydzień na rynkach: wzrosty na parkietach i USD; sygnały ostrzegawcze rentowności

 | 17.02.2019 15:10

  • Wycena akcji wspina się na wielomiesięczne szczyty dzięki poprawie sentymentu konsumentów
  • Inwestorzy wydają się lekceważyć kwestie muru granicznego pomimo ryzyka impeachmentu i spadku poziomu sprzedaży detalicznej
  • Ropa osiąga najwyższe poziomy od trzech miesięcy dzięki wysiłkom OPEC i Rosji
  • Amerykański rynek akcji kończy wzrostami kolejny tydzień, głównie ze względu na poprawę sentymentu konsumentów, odsuwając jednocześnie na bok wcześniejsze obawy dotyczące globalnego spowolnienia gospodarczego. Uważamy jednak, że inwestorzy powinni być ostrożni, jeśli chodzi o wejście w długie pozycje na podstawie medialnych raportów wychwalających nastroje konsumentów i ich wpływ na rynki.

    Indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan wzrósł w tym miesiącu do 95,5 z 91,2 raportowanych w styczniu, pozytywnie zaskakując tym samym analityków. Ta pozytywna niespodzianka podkreśla dwie rzeczy:

    1. Przewodniczący Fed Jerome Powell miał rację co do najdłuższego zamknięcia rządu w historii - które trwało 35 dni, począwszy od 22 grudnia, a skończywszy na 25 stycznia - i nie miało ono żadnego realnego wpływu na gospodarkę, ostrzegając jednocześnie, że drugie takie zdarzenie może zaszkodzić zaufaniu konsumentów - dokładnie to co mierzy ten indeks, oraz
    2. Rynek najwyraźniej nie miał zaufania do oceny Powella, ponieważ szacunki nie zostałyby tak mocno pokonane

    Zastanawiamy się, czego jeszcze z wypowiedzi Powella rynki nie potraktowały poważnie? Być może tego, że Fed jest skłonny pozostać "cierpliwym" w temacie podwyżek stóp procentowych i "elastyczny" w kwestii redukcji bilansu w kontekście niewystarczających danych z powodu zamknięcia rządu, a niekoniecznie jako zmiany polityki?

    Czy w tej kwestii możemy również polegać na odczuciach konsumentów, czy też jest to po prostu pozytywna niespodzianka wobec czegoś, w odniesieniu do czego istniały niskie oczekiwania?