Tydzień pełen istotnych wydarzeń

 | 10.09.2012 11:16

Posiedzenie FOMC w centrum uwagi

Końcówka zeszłego tygodnia przebiegała pod znakiem danych z amerykańskiego rynku pracy. Słabe wyniki stały się czynnikiem osłabiającym dolara na czym skorzystała wspólna waluta i kurs pary EUR/USD przetestował poziom 1,28. Pretekstem do takiego rozwoju sytuacji były rosnące oczekiwania ws. uruchomienia kolejnego programu QE3. W ostatnim wystąpieniu szef FED zwracał bowiem uwagę, że to właśnie dane z Departamentu Pracy będą miały kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o dalsze działania stymulujące ze strony władz monetarny. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej ekonomistów i analityków wyraża opinie, że dodruk dolara może mieć miejsce w najbliższej przyszłości. Czy jednak będzie miał on podobny kształt co dwie ostatnie operacje, to trudno stwierdzić. W efekcie zaplanowane na ten tydzień posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku będzie punktem skupienia dla inwestorów. Poza tym nadchodzący tydzień będzie zawierał jeszcze kilka innych bardzo ważnych wydarzeń. Zaliczyć do nich trzeba decyzję niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego ws. ESM i paktu fiskalnego, rozpoczęcie wizyty Troiki w Grecji oraz spotkania ECOFINu i Eurogrupy. W przypadku wyroku, to z rynkowych spekulacji dowiedzieć się można, że Trybunał nie zablokuje rozpatrywanych ustaw. Dlatego też poważniejszym czynnikiem ryzyka może być sytuacja w Atenach i kwestia tego, czy eksperci z EBC, KE i MFW przyznają Grecji kolejne środki pomocowe za dalsze reformy i oszczędności. Ta niewiadoma może na początku tygodnia ciążyć wspólnej walucie, podobnie zresztą jak niezbyt dobre dane z chińskiej gospodarki, które napłynęły w weekend. W poniedziałek przed otwarciem sesji londyńskiej kurs eurodolara oscylował na poziomie 1,2790.

EUR/PLN na minimach

Początek tygodnia na krajowym rynku walutowym przebiega spokojnie. W czasie piątkowej sesji popołudniowej ceny zagranicznych walut mocno spadały. Para USD/PLN przetestowała poziom 3,20, natomiast kurs EUR/PLN spadł lekko poniżej wsparcia na 4,10 zł. Przyczyną umocnienia rodzimej waluty była poprawa sentymentu na szerokim rynku oraz wzrost oczekiwań na QE3. Ten ostatni czynnik pomógł złotemu zwłaszcza w stosunku do amerykańskiej waluty. Dziś o poranku złoty oddaje nieco z ostatniego umocnienia, choć nie jest to duży ruch. Nie można jednak wykluczyć, że może on się zwiększyć z uwagi na ewentualną korektę zeszłotygodniowej aprecjacji jak i czynników ryzyka z otoczenia. W tym decyzji Troiki ws. Grecji. Jak bowiem donosi prasa eksperci odrzucili część reform proponowanych przez rząd w Atenach. Mimo jednak tego sytuacja techniczna na parach złotowych sugeruje, że złoty może jeszcze zyskiwać na wartości w najbliższej przyszłości, zwłaszcza na fali rosnących oczekiwań przed czwartkową decyzją FOMC, prognozami makroekonomicznymi dla USA i wystąpieniem szefa FED.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Początek bez danych

Początek tygodnia nie przyniesie żadnych istotnych danych ze Strefy Euro i USA.

Michał Mąkosa
FMC Management

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany