Tygodniowy przegląd rynków towarowych: Ceny zbóż spadają, metale przemysłowe zysku

 | 19.02.2024 11:46

Podsumowanie: W ubiegłym tygodniu rynki towarowe ponownie poszły w dół - wszystkie sektory z wyjątkiem metali przemysłowych straciły na wartości ze względu na dużą podaż, umiarkowane temperatury i mniejszy apetyt na ryzyko po tym, jak traderzy uwzględnili w wycenach dalsze opóźnienie terminu pierwszej obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Na poziomie indywidualnym łagodna zima na półkuli północnej nadal przyczynia się do obniżania cen gazu ziemnego, w szczególności w Stanach Zjednoczonych, gdzie trwa mocny spadek. Głównym sektorem, który w tym roku odnotowuje ujemne wyniki, jest nadal sektor zbóż, w którym w ubiegłym tygodniu ceny kukurydzy i soi spadły do najniższego poziomu od trzech lat. Równocześnie dla metali przemysłowych był to mocny tydzień z uwagi na ponowne otwarcie rynków w Chinach w przyszłym tygodniu.

W ubiegłym tygodniu rynki towarowe ponownie poszły w dół - wszystkie sektory z wyjątkiem metali przemysłowych straciły na wartości ze względu na dużą podaż, umiarkowane temperatury i mniejszy apetyt na ryzyko po tym, jak traderzy uwzględnili w wycenach dalsze opóźnienie terminu pierwszej obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. W ujęciu ogólnym indeks ogólnego zwrotu z rynków towarowych Bloomberg (Bloomberg Commodity Total Return), który przez ostatnie dwa miesiące pozostawał w granicach stosunkowo wąskiego przedziału, odnotował spadek o około 1,3%, a straty w ujęciu rok do dnia wzrosły do 2,4%. Nie dotyczy to jednak znajdującego się pod presją gazu ziemnego, którego notowania w ujęciu rocznym pozostały na niemal niezmienionym poziomie. 

Na poziomie indywidualnym łagodna zima na półkuli północnej nadal przyczynia się do obniżania cen gazu ziemnego, w szczególności w Stanach Zjednoczonych, gdzie cena kontraktu terminowego na gaz z Henry Hub w ubiegłym tygodniu spadła o ponad 11% do poziomów ostatni raz obserwowanych podczas przestojów spowodowanych pandemią Covid w 2020 r. Kontrakt ten jeszcze bardziej stracił na wartości po tym, jak EIA poinformowała, że tygodniowe wykorzystanie zapasów wyniosło zaledwie 49 mld stóp sześciennych, czyli o około 100 mld stóp sześciennych mniej niż średnia z ostatnich pięciu lat, a wraz z wyhamowaniem zimowego popytu nadwyżka w stosunku do średniej długoterminowej wzrosła do 15,9%; w efekcie w podziemnych magazynach przed sezonem ich zapełniania, który zwykle rozpoczyna się około kwietnia, nadal znajdują się duże zapasy gazu.