Tygodniowy przegląd rynków towarowych: Wzrost cen produktów rafinowanych winduje c

 | 12.02.2024 11:05

Podsumowanie: W ubiegłym tygodniu sektor towarowy zniwelował część ostatnich silnych wzrostów, z czego największe straty odnotowały metale przemysłowe – ze względu na wygaśnięcie efektu niedawnego obniżenia poziomu rezerwy obowiązkowej w Chinach – oraz energia, ponieważ rozmowy w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy przyczyniły się do spadku premii za ryzyko geopolityczne. Równocześnie metale szlachetne otrzymały początkowy impuls do umocnienia w postaci gwałtownego spadku rentowności amerykańskich obligacji skarbowych na skutek nowych obaw o amerykańskie banki regionalne i ich ekspozycję na nieruchomości komercyjne, po czym poszły w dół po kolejnym mocnym raporcie w sprawie zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych, budzącym wątpliwości co do terminu pierwszej obniżki stóp procentowych. Największy wzrost cen w tym tygodniu odnotowały: kakao, którego cena osiągnęła najwyższy poziom od 46 lat, oraz uran, ponieważ prognozy dotyczące tych surowców wskazują na coraz większe ograniczenie podaży.

Sektor towarowy nadal utrzymuje się w granicach przedziału, a indeks towarowy Bloomberg od połowy grudnia pozostaje w wąskim przedziale wynoszącym 3,5%. W tym okresie silne wzrosty cen produktów miękkich i energii zrównoważyły straty metali przemysłowych, a także zbóż. Rynki walczyły o ustalenie kierunku, a ostatnia próba Chin, by wesprzeć zmagającą się z problemami gospodarkę, miała ograniczony wpływ. Równocześnie nadzieje na zawieszenie broni w Strefie Gazy są nadal niewielkie, co zwiększa obawy o stabilność na Bliskim Wschodzie, gdzie wspierani przez Iran rebelianci pozostają bardzo aktywni w całym regionie – przede wszystkim na Morzu Czerwonym, na którym trwają ataki na statki handlowe. Ostatnie wydarzenia wsparły również wzrost cen produktów rafinowanych, a olej napędowy i benzyna były jednymi z osiągających najlepsze wyniki rynków kontraktów terminowych w ubiegłym tygodniu.

Ponadto perspektywa marcowej obniżki stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną de facto przestała istnieć, ponieważ amerykańskie dane gospodarcze nadal zaskakują na plus, zmuszając tym samym rynek do zmiany podejścia dotyczącego terminu, tempa i rozmiarów przyszłych cięć stóp.