Tygodniowy Przegląd Rynku Surowców: Hossa na giełdach hamuje rajd złota

 | 21.01.2019 10:21

Mocne rozpoczęcie 2019 r. na rynkach finansowych i towarowych trwa już trzeci tydzień. W tym miesiącu atmosferę na rynkach podgrzewają: łagodniejsza retoryka amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, zapowiedzi obniżek podatków i stóp procentowych w Chinach, a także wzrost oczekiwań dotyczących przełomu w negocjacjach handlowych pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem.

Mimo to wzrost optymizmu jest nadal w większym stopniu pochodną oczekiwań niż faktów, a nad rynkiem w dalszym ciągu wiszą czarne chmury. Światowy wzrost gospodarczy hamuje, a trudniejsze warunki finansowe zwykle najpierw uwidaczniają się na styku rynków wzrostu, private equity, venture capital i konsumpcyjnych dóbr luksusowych, aby następnie przenieść się na mniej niszowe rynki. We wszystkich tych segmentach w ciągu ostatnich trzech miesięcy odnotowano spadki.

Dodatkowym powodem do niepokoju był odczyt wskaźnika wyprzedzającego OECD (CLI - Composite Leading Indicator), który w listopadzie wyniósł zaledwie 99,3, co stanowiło najniższą wartość dla tego miesiąca od października 2012 r. Według agencji Reuters, w ciągu ostatnich 50 lat spadek tego wskaźnika poniżej 99,3 sygnalizował recesję w Stanach Zjednoczonych.

Tempo wzrostu amerykańskiej gospodarki najprawdopodobniej spadnie, ponieważ w efekcie przeciągającego się paraliżu rządu 800 000 pracowników od niemal miesiąca nie otrzymało pensji. Natomiast w Chinach ostatnie pogorszenie danych ekonomicznych, m.in. największy od 2005 r. spadek sprzedaży samochodów, spowodowało, że rząd i Ludowy Bank Chin zwiększyli działania na rzecz stabilizacji hamującej gospodarki. Zapowiedziano cięcia podatków, a w oczekiwaniu na obchody chińskiego Nowego Roku zwiększono wprowadzanie do systemu dodatkowej płynności.