Tygodniowy Przegląd Rynku Surowców: Napięcia handlowe powodują straty na rynkach t

 | 09.04.2018 10:26

• W efekcie napięć handlowych na linii Stany Zjednoczone-Chiny ceny surowców podlegają gwałtownym wahaniom
• Najwięcej na wartości straciły w zeszłym tygodniu soja i ropa naftowa
• Na rynkach towarowych tydzień zakończył się stratą, jednak nie osiągnięto minimum

Światowe rynki zostały wplątane w coraz bardziej intensywne napięcia handlowe na linii Stany Zjednoczone-Chiny. Po odwetowym nałożeniu ceł przez Chiny na towary amerykańskie, nastroje na rynku zmieniały się jak w kalejdoskopie (awersja – apetyt na ryzyko – powrót do awersji) w związku ze sprzecznymi sygnałami napływającymi z Białego Domu. W ujęciu ogólnym ceny surowców spadły, jednak nie osiągnęły minimów. Najwięcej na wartości straciły soja i ropa naftowa.

Pierwsze straty rynki towarowe odnotowały po publikacji przez Pekin listy 106 towarów amerykańskich o łącznej wartości 50 mld USD, które zostaną objęte dodatkową opłatą przywozową wynoszącą 25%. Była to odpowiedź na publikację przez Biały Dom listy obejmującej 1 300 produktów importowanych z Chin, od technologii przemysłowych po transport i produkty medyczne. Z kolei lista chińska zawierała szeroką gamę amerykańskich towarów, w tym soję i inne produkty rolne, jak również takie produkty jak samochody, środki chemiczne, whiskey, cygara czy tytoń.

Zapowiedź ta spowodowała masową sprzedaż na giełdach światowych, ponieważ eskalacja wojny handlowej może negatywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy i popyt. W wyniku obaw o wzrost gospodarczy ucierpiały surowce o charakterze cyklicznym, takie jak ropa czy metale przemysłowe, stosunkowo chętnie natomiast kupowane było złoto jako inwestycja bezpiecznej przystani. Najbardziej stracił sektor rolny: notowania głównych produktów, takich jak soja, kukurydza i bawełna, poszły w dół w wyniku wyprzedaży przez fundusze spekulacyjne, które znalazły się po niewłaściwej stronie transakcji.

Biały Dom zareagował na to na zasadzie „dobry policjant - zły policjant”: Larry Kudlow, powołany niedawno na stanowisko doradcy gospodarczego Donalda Trumpa, zdołał wesprzeć rajd na rynku, wyrażając gotowość do podjęcia rozmów z Pekinem. Spokój trwał zaledwie jeden dzień, po czym Trump zalecił amerykańskim urzędnikom rozważenie nałożenia dodatkowego, wartego 100 mld USD cła na chińskie towary.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz