Udane miesiące na WIG20. Czy IV kwartał przyniesie kontynuację trendu?

 | 25.10.2021 10:59

Kiedy w marcu 2020 roku pandemia COVID-19 nabierała na sile, światowe indeksy giełdowe w tym WIG20 zanurkowały z dużą dynamiką, tworząc wieloletnie minima. Wówczas najważniejszy polski indeks giełdowy zszedł poniżej poziomu 1300 pkt i wydawało się, że to nie koniec rajdu niedźwiedzi. Kolejne kraje ogłaszały lockdown i nikt nie był w stanie przewidzieć, w jaki sposób sytuacja będzie eskalować. Od tego czasu jednak WIG20 znajduje się w trendzie wzrostowym, który po wybiciu 2400 pkt znajduje się najwyżej od połowy 2018 roku.

Co stoi za trendem wzrostowym na WIG20?

Pomimo że pandemia niestety zebrała spore żniwo, to sytuację udało się w mniejszym lub większym stopniu opanować. Śmiertelność okazała się nieco większa niż w przypadku klasycznej grypy, to jednak wciąż dużo poniżej wirusów takich jak, chociażby Ebola. W tej sytuacji rynki powoli zaczynały odzyskiwać zaufanie, co dodatkowo zostało wzmocnione informacją, która pojawiła pod koniec 2020 roku, że amerykańskiemu koncernowi Pfizer udało się wyprodukować skuteczną szczepionkę na COVID19. Pomimo trwających jeszcze w pierwszej połowie 2021 roku lockdownów, masowe szczepienia plus nabywanie odporności poprzez przechorowanie dawało podstawy sądzić, że najgorsze już za nami.

Kolejnym silnym impulsem pro wzrostowym dla rynków akcji był ogólnoświatowy trend luzowania polityki monetarnej. Większość banków centralnych w tym NBP zdecydowało się na cięcie stóp procentowych oraz wprowadzanie pakietów stymulacyjnych, mających na celu wesprzeć poszkodowaną gospodarkę. Światowym liderem w tym zakresie był amerykański FED, który od grudnia 2020 roku prowadzi skup aktywów na poziomie 120 mld dolarów miesięcznie. W oczywisty sposób gołębia polityka monetarna była wyraźnym wsparciem dla indeksów giełdowych, które szybko odrobiły straty z początku 2020 roku.

Czy byki będą w stanie podtrzymać dobrą passę?

Obecna sytuacja techniczna daje jeszcze możliwości kontynuowania ruchu w kierunku północnym. Strona popytowa po przełamaniu silnego oporu zlokalizowanego w rejonie cenowym 2400 pkt ma otwartą drogę do dalszych wzrostów. Kolejnym celem w aktualnej sytuacji wydaje się być strefa podażowa wyznaczona na podstawie szczytów z 2018 roku.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz