USD znów pokazuje siłę

 | 19.07.2018 11:57

Kluczowe informacje z rynków:

  • Stany Zjednoczone: Prezes Fed, Jerome Powell, wystąpił w amerykańskim Kongresie, przedstawiając wczoraj przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów raport na temat polityki monetarnej prowadzonej przez Fed.
  • Japonia: Bilans handlu zagranicznego w Japonii w czerwcu wyniósł 721,4 mld JPY wobec oczekiwań zakładających 534 mld JPY. Dynamika eksportu w ujęciu rdr wyniosła 6,7% przy oczekiwaniach 7%, natomiast dynamika importu wyniosła 2,5% przy oczekiwanych 5,3%.
  • Australia: Stopa bezrobocia w Australii w czerwcu wyniosła 5,4%, zgodnie z oczekiwaniami.
  • Australia: Zmian zatrudnienia w czerwcu w Australii wyniosła 50,9 tys. przy oczekiwaniach zakładających 17 tys.
  • Szwajcaria: Bilans handlu zagranicznego w Szwajcarii w czerwcu wyniósł 2,59 mld CHF przy oczekiwaniach 3,22 mld CHF.
  • Czechy: Inflacja PPI w Czechach w czerwcu wyniosła 0,6% mdm oraz 2,9% rdr przy oczekiwaniach odpowiednio 0,4% mdm oraz 2,6% rdr.
  • Wielka Brytania: Dynamika sprzedaży detalicznej w czerwcu w Wielkiej Brytanii wyniosła -0,5% mdm i 2,9% rdr, przy oczekiwaniach odpowiednio 0,2% mdm i 3,7% rdr.

Naszym zdaniem: Wczorajsza sesja przyniosła zmienne nastroje inwestorów na rynku amerykańskiego dolara. Przez sporą część dnia notowania indeksu BOSSAUSD rosły, osiągając środowe maksimum w okolicach 80,84 pkt. Niemniej, późniejsze godziny przyniosły niemal całkowite odreagowanie tej zwyżki i zakończenie całej sesji na niewielkim plusie, tuż powyżej 80,50 pkt. Dzisiaj rano jednak amerykański dolar wraca do łask i atakuje poziom wczorajszych maksimów.

Siłę dolara cały czas wzmaga sytuacja polityczna na świecie, zwłaszcza niepewność dotycząca dalszych relacji handlowych Stanów Zjednoczonych oraz Chin. W ostatnim czasie retoryka polityków po obu stronach konfliktu na nowo się zaostrzyła: administracja Trumpa oskarża Chińczyków o blokowanie negocjacji w sprawie wzajemnego handlu, natomiast Chińczycy zapewniają o planach zrekompensowania strat, które wynikały z wprowadzonych dotychczas ceł w USA. Amerykański dolar, jako waluta traktowana jako „bezpieczna przystań” na globalnych rynkach finansowych, zyskuje w czasach zwiększonego ryzyka. Zresztą, podobną rolę na rynkach walutowych pełni japoński jen, dlatego można zauważyć, że kurs USD/JPY zachowuje się wczoraj i dziś bardziej stabilnie niż pozostałe główne pary walutowe zawierające USD.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Dolar amerykański wciąż pozostaje silny w relacji do australijskiego dolara. Dzisiaj opublikowane zostały lepsze od oczekiwań dane z australijskiego rynku pracy, które wsparły AUD tuż po ich publikacji, jednak australijski dolar nie zdołał utrzymać zbyt długo zwyżki względem USD. Notowania AUD/USD zeszły z powrotem poniżej poziomu 0,74 i poruszają się obecnie blisko tegorocznych minimów. W zasadzie już od miesiąca notowania tej pary walutowej pozostają w dość wąskiej konsolidacji w okolicach 0,7340-0,7440. Jeśli USD pozostanie silny i wyrwie się dołem z tego trendu bocznego, to kurs AUD/USD znajdzie się najniżej od przełomu 2016 i 2017 roku.