USDCAD opuści średnioterminową konsolidację? Co zrobi Bank Kanady?

 | 02.04.2024 10:43

  • Para walutowa USDCAD porusza się w trendzie bocznym od początku roku 
  • Coraz lepsze nastroje wśród kanadyjskich przedsiębiorców 
  • Uwaga inwestorów skierowana na dane z amerykańskiego rynku pracy 
  • Główna para walutowa z dolarem kanadyjskim, czyli USDCAD od praktycznie początku roku znajduje się w ramach trendu horyzontalnego, którego górne ograniczenie może być ponownie testowane w najbliższych dniach. Konsolidacja jest wynikiem silniejszego w ostatnim czasie dolara amerykańskiego zyskującego na bazie możliwego opóźnienia pivotu przez FED, co jest równoważone przez popyt na dolara kanadyjskiego wynikający m.in. ze wzrostów cen ropy naftowej. W kontekście wyceny USDCAD warto zwrócić uwagę na opublikowaną ankietę przeprowadzą przez Bank Kanady wśród kanadyjskich przedsiębiorców, która rzuca nieco więcej światła na kondycję tamtejszej gospodarki oraz panujące nastroje. Wśród danych makroekonomicznych, które poznamy w tym tygodniu na pierwszym planie będą tradycyjnie prezentowane w pierwszy piątek miesiąca informacje dotyczące amerykańskiego rynku pracy.

    Umiarkowany optymizm wśród kanadyjskich przedsiębiorców oraz konsumentów 

    Na podstawie ankiety przeprowadzonej przez Bank Kanady można wyciągnąć ostrożne wnioski, iż przedsiębiorcy oczekują stopniowej poprawy warunków prowadzenia biznesu w kolejnych kwartałach. Świadczą o tym przede wszystkim zmniejszone oczekiwania co do ewentualnej recesji, których odsetek wśród ankietowanych spadł do 27% względem 37% odnotowanych w poprzednim kwartale. Z pozytywnych informacji należy również odnotować spadek odsetku firm spodziewających się inflacji powyżej 3% w kolejnych 12 miesiącach oraz wzrost liczby przedsiębiorców oczekujących poprawy wyników sprzedażowych. 

    Są również widoczne negatywne tendencje, wśród których na pierwszy plan rzucają się przede wszystkim plany inwestycyjne, co pokazuje 33% odsetek firm planujących rozszerzenie wydatków na nowy sprzęt w tym roku względem 41% raportujących w poprzednim badaniu. 

    Od strony konsumenckiej badanie pokazuje, że nie oczekuje się już wzrostu stóp procentowych, a w kolejnych miesiącach najbardziej prawdopodobnym spodziewanym scenariuszem jest rozpoczęcie cyklu obniżek. Pomimo tego w dalszym ciągu odczuwalne są skutki podwyższonej inflacji oraz restrykcyjnej polityki monetarnej Banku Kanady, co sprawia utrzymanie ograniczania wydatków konsumenckich. 

    Pobierz aplikację
    Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
    Pobierz

    Amerykańska gospodarka coraz bliżej scenariusza miękkiego lądowania 

    Tuż przed Świętami Wielkanocnymi poznaliśmy kolejne dane PKB z amerykańskiej gospodarki, które można uznać za pozytywne. Wprawdzie annualizowany wynik 3,4% w relacji kwartał do kwartału był niższy od poprzedniego odczytu na poziomie 4,9% ale z drugiej strony jest to jednocześnie powyżej prognoz 3,2% k/k.