W 2023 roku obserwuj korelacje między akcjami i obligacjami

 | 27.12.2022 10:17

  • Gdy akcje wracają do październikowych minimów, rentowności nie są już tak wysokie jak kiedyś;
  • Obawy związane z inflacją zmieniają się w strach przed recesją, co może spowodować dywergencję notowań akcji i obligacji skarbowych;
  • Korzyści z dywersyfikacji wynikające z klasycznej alokacji 60/40 powinny działać lepiej w przyszłym roku w warunkach niższej inflacji.
  • Głównym tematem inwestycyjnym w 2022 r., mającym wpływ zarówno na inwestorów krótko- jak i długoterminowych był frustrujący ruch ramię w ramię S&P 500 i obligacji skarbowych.

    Niegdyś, posiadanie portfela obligacji - głównie wolnych od ryzyka bonów skarbowych i tych długoterminowych - pomagało zabezpieczyć się przed zmiennością cen akcji.

    W 2022 r. to się zmieniło, ponieważ akcje często spadały, gdy stopy procentowe rosły. Gorące raporty CPI, jastrzębie komunikaty Fed, uporczywie wysokie wydatki konsumentów i płace nominalne, powodowały regularny zawrót głowy na rynku obligacji.

    Ostatnio jednak, 40% proporcja portfeli wielu ludzi po raz kolejny zaoferowała chwilową ulgę od niestabilnych i spadkowych akcji. To, czy jest to krótkoterminowy impuls, czy też motyw, który zagości na dłużej, dowiemy się później.

    Poniższy wykres ilustruje, że amerykańskie akcje i rządowe instrumenty o stałym dochodzie różnią się tylko nieznacznie pod względem wyników.