Kontrakty na emisję CO2: Walka z inflacją czy zmianami klimatu?

 | 24.03.2023 14:42

Od września zeszłego roku możemy obserwować wzrosty wyceny kontraktów na emisję CO2, które w ostatnich dniach przebiły 100 euro za tonę. To oznacza, że obecnie znajdujemy się na historycznych maksimach, które najprawdopodobniej zostaną poprawione. Szukając przyczyn gwałtownych wzrostów należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zwiększenie zapotrzebowania europejskiej energetyki na energię wytwarzaną z elektrowni węglowych jako alternatywa dla spodziewanych mniejszych mocy wytwórczych m.in. z elektrowni wiatrowych w najbliższym czasie. Węgiel jako paliwo do wytwarzania energii elektrycznej przeżywa renesans z uwagi na deficyty energetyczne związane z ograniczeniem importu surowców (głównie gazu ziemnego) z kierunku wschodniego.

Z uwagi na wyraźne przyspieszenie prac na poziomie legislacyjnym mających na celu osiągnięcie tzw. neutralności klimatycznej europejskiej gospodarki do 2050 (co również wywiera presję na wzrost wyceny certyfikatów CO2) odrodzenie węgla będzie miało prawdopodobnie jedynie przejściowy charakter. Transformacja energetyczna ma jednak swój wymierny efekt w postaci wzrostu cen, co w warunkach wysokiej inflacji daje argumenty krytykom tworzonych projektów.

Z drugiej strony wyższe ceny to pozytywny sygnał dla europejskiej gospodarki, który oddala widmo recesji. Wynika to z faktu, iż spadek tempa wzrostu gospodarczego, skutkuje również spadkiem zapotrzebowania na energię elektryczną, co byłoby odzwierciedlone ruchem na kontraktach w kierunku południowym.

projektów.