Williams może być dzisiaj ważny dla dolara

 | 19.11.2018 11:42

h3 Kluczowe informacje z rynków:

USA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE / APEC: Weekendowa konferencja Asia-Pacific Economic Cooperation (unia ma 21 państw członkowskich regionu, oraz USA, Meksyk, Rosję i Kanadę. nie przyniosła wypracowania wspólnego stanowiska w temacie wymiany handlowej za sprawą sporu handlowego USA-Chiny. Sytuacja taka miała miejsce po raz pierwszy od 29 lat. Zdaniem premiera Australii rozmowy mają być kontynuowane podczas szczytu G-20 w końcu miesiąca. Tymczasem wiceprezydent USA, Mike Pence dał do zrozumienia, że USA nie zrezygnują z wysokich stawek celnych na chińskie produkty, dopóki Pekin nie zmieni swojego podejścia. Niemniej jeszcze w piątek Donald Trump przyznał, że nałożenie kolejnych ceł na import z Chin nie jest przesądzone.

USA / FED: W piątek po południu wiceprezes FED, Richard Clarida dał do zrozumienia, że wydajność pracy może wzrosnąć, a stopy procentowe zbliżają się do poziomu neutralnego, co odebrano jako kolejny sygnał, że Rezerwa Federalna może nie być tak zdecydowana w dalszym zacieśnianiu polityki w latach 2019-2020. Dzisiaj w kalendarzu mamy wystąpienie „wpływowego” członka FED Johna Williamsa (godz. 16:45), który szefuje oddziałowi FED w Nowym Jorku.

WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Niedzielne spotkanie unijnych ambasadorów ws. Brexitu pokazało, że nie ma zgody na renegocjację zapisów umowy ws. Brexitu, o czym spekulowała strona brytyjska w piątek po południu. Nie wykluczono jednak, że okres przejściowy mógłby zostać wydłużony o 2 lata do 2022 r. Do tego czasu Wielka Brytania miałaby pozostawać w unii celnej i być związana unijnymi przepisami. W kontekście tych „propozycji” z rządu May płyną niejednoznaczne sygnały. Z kolei prasa (The Sun) spekuluje, że podobno nie udało się jeszcze zebrać 48 podpisów za uruchomieniem wniosku o odwołanie Theresy May ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej. Dzisiaj w Brukseli zaplanowana jest kolejna narada ministrów UE w temacie Brexitu.

JAPONIA: Bilans handlowy za październik nieoczekiwanie wskazał na spory deficyt rzędu 449,3 mld JPY wobec szacowanych -70 mld JPY. Eksport wzrósł o 8,2 proc. r/r, ale import przyspieszył aż o 19,9 proc. r/r.

Opinia: W poniedziałek rano handel na dolarze nie jest jednoznaczny – względem walut G-10 zyskuje on tylko wobec walut Antypodów (AUD i NZD), oraz CAD i SEK. W pierwszym przypadku zaszkodził negatywny przekaz z weekendowej konferencji APEC, która uwidoczniła różnice w poglądach dotyczących relacji handlowych – chociaż, czy jest to zaskoczenie? Nie do końca, stąd też wydaje się, że AUD i NZD dostały tylko pretekst do korekty ostatnich wzrostów. Ta nie musi się wydłużyć, jeżeli rynek nie będzie nadmiernie obawiał się przebiegu rozmów na szczycie G20 pomiędzy prezydentami USA i Chin (30 listopada). Wydaje się, że obie strony chcą wypaść „względnie dobrze”, stąd też ewentualna eskalacja konfliktu handlowego (kolejne cła na chińskie produkty) mogłaby mieć miejsce dopiero w grudniu.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Na wykresie USDCNH notowania pozostają poniżej oporu przy 6,9350, chociaż ryzyko powrotu ponad ten poziom pozostaje duże. Warto zwrócić uwagę, że dzisiaj rynek wymazał cały spadek z piątku, który można było przypisać słabości dolara na globalnych ustawieniach po „gołębich” spekulacjach wokół FED. A wracając do tego wątku, to warto będzie uważnie śledzić zaplanowane na dzisiejsze popołudnie (godz. 16:45) wystąpienie „ważnego w FED” Johna Williamsa – to może być krótkoterminowy „game-changer” dla dolara, chociaż teoretycznie zbliżający się długi weekend (w czwartek mamy Święto Dziękczynienia) może bardziej sprzyjać konsolidowaniu się dolara wokół obecnych poziomów, lub nieco poniżej. Ważnym czynnikiem pozostanie sytuacja wokół innych walut, zwłaszcza euro i funta. W pierwszym przypadku w środę 21 listopada Komisja Europejska może podjąć decyzję, co „robić” dalej w temacie Włoch, które nie zastosowały się do zaleceń dokonania poprawek w przyszłorocznym projekcie budżetu. Rentowności włoskich obligacji konsolidują się w obszarze 3,4-3,5 proc. dla papierów 10-letnich, a spread wobec ich niemieckiego odpowiednika pozostaje powyżej 300 p.b. – widać jednak, że rynek czeka na dalszy rozwój wypadków na linii Bruksela- Rzym. Wyczekiwanie widoczne jest tez w przypadku funta, chociaż tutaj rynek może wykazywać nieuzasadniony optymizm. Pierwsze sygnały po obradach unijnych ministrów ws. Brexitu potwierdzają tylko, że przestrzeń do renegocjacji umowy jest niewielka. W piątek po południu funt poszedł w górę po spekulacjach sugerujących, że Theresa May pod presją krajowych polityków będzie dążyć do tego, aby zapisy nie dawały możliwości „bezterminowego” pozostawania Wielkiej Brytanii w unii celnej, gdyby porozumienie ws. umowy handlowej dotyczące Irlandii Północnej, było trudne do osiągnięcia. W zamian za to UE zdaje się skłaniać do tego, aby wydłużyć okres przejściowy o dwa lata, co spotyka się z mieszanymi sygnałami wśród brytyjskich polityków. Dzisiaj Theresa May spotka się z przedstawicielami biznesu obecnymi na corocznej konferencji Brytyjskiej Konfederacji Przemysłu (CBI), gdzie będzie szukać poparcia dla swojego planu dla Brexitu, co może okazać się dość trudne. Praktycznie jedyną obecnie pozytywną informacją dla funta jest to, że do tej pory nie udało się uruchomić procedury odwołania May z funkcji przewodniczącej Partii Konserwatywnej, a cześć ministrów w jej rządzie, którzy wywodzą się z eurosceptycznej frakcji wyraziła wolę pozostania na stanowisku. W innych tematach – próba nacisków na UE przed niedzielnym szczytem ws. Brexitu (25. XI), czy też spekulacje przed grudniowym głosowaniem nad Ustawą w Izbie Gmin – sytuacja wygląda słabo. Tak zwanym „game-changer” na rynku funta byłyby dopiero potwierdzone (w kilku źródłach) spekulacje o możliwym rozłamie w opozycyjnej Partii Pracy odnośnie grudniowego głosowania.