Wskaźnik Big Maca, czyli proste zobrazowanie siły nabywczej

 | 15.07.2021 11:59

Na pewno wiecie, że burger Big Mac w Polsce ma inną cenę niż we Włoszech, w Turcji czy w Grecji – w końcu kto nie próbował najpopularniejszej kanapki na wyjeździe. Na pewno obiło się Wam o uszy wskaźnik Big Maca i to o nim przeczytacie dzisiaj u nas parę linijek.h3 Wskaźnik Big Maca/h3

Wskaźnik Big Maca (Big Mac Index) jest metodą pomiarową służącą do uchwycenia różnic w sile nabywczej pomiędzy różnymi państwami. Jest on oparty na parytecie siły nabywczej. Parytet siły nabywczej to wskaźnik cenowy, który wskazuje, ile jednostek waluty krajowej potrzeba do zakupu tej samej ilości dóbr dostępnych za jedną jednostkę waluty zagranicznej. Ma to na celu porównanie kosztów życia i poziomu cen. Tutaj do gry wchodzi znany wszystkim Big Mac, który w każdej restauracji McDonald’s na całym świecie składa się z tych samych składników. Dzięki temu jest to odpowiedni produkt do porównywania siły nabywczej między krajami.

Wskaźnik Big Maca opracowano 35 lat temu (w 1986 r.) przez brytyjski tygodnik „The Economist”. Od tego czasu aktualizowany jest dwa razy do roku. Najnowsze dane pochodzą ze stycznia 2021 r. W celu ujednolicenia wartości indeksów, „The Economist” przelicza ceny w różnych krajowych walutach na walutę porównawczą – dolara amerykańskiego. W ten sposób Wskaźnik pokazuje również, czy dana waluta jest niedowartościowana lub przewartościowana w porównaniu z poziomem cen w innym kraju.

Big Mac w Japonii kosztuje równowartość 3,74 USD, podczas gdy cena w Wietnamie wynosi tylko 2,86 USD za burgera. Wskaźnik Big Maca sugeruje zatem, że Japonia jest bogatsza. Spojrzenie na PKB per capita potwierdza tę tezę: mietnik ten w Japonii jest blisko 12 razy wyższy niż w Wietnamie.

h3 Na czym polega wskaźnik Big Maca?/h3

Wskaźnik jest dziecinnie łatwy do obliczenia. Należy podzielić cenę Big Maca w jednym kraju przez cenę Big Maca w innym kraju. Stosując lokalnej waluty dla każdej z nich, otrzymujemy kurs wymiany.

Następnie należy porównać ten kurs z oficjalnym kursem wymiany pomiędzy dwoma walutami. Zgodnie z parytetetem siły nabywczej, mówi nam to, która z tych dwóch walut jest niedowartościowana a która przewartościowana.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Przykład: załóżmy, że Big Mac w Stanach Zjednoczonych kosztuje 1 dolara, a Big Mac w strefie euro 2 euro. Wynik Wskaźnika Big Maca dla EUR/USD wynosiłby 2,0 czy też dwa podzielone przez jeden. Następnie porównajmy to z kursem wymiany EUR/USD. Jeśli kurs EUR/USD wynosi 1,2, można by powiedzieć, że euro jest niedowartościowane o 0,8 euro za dolara amerykańskiego.

h3 Wskaźnik Big Maca dla polskiej waluty/h3