Wykres dnia: Dolar pod rosnącą presją

 | 06.12.2018 13:05

Dolar amerykański stracił trochę na wartości, ale utrzymuje się stosunkowo stabilnie w trakcie czwartkowej sesji, biorąc pod uwagę kilka potężnych sił biorących udział w grze, które mogłyby dać wolną rękę niedźwiedziom.

Komisja Europejska ujawniła w środę plany zmniejszenia uzależnienia Unii amerykańskiej waluty, szczególnie w sektorze energetycznym, gdzie blok 28 państw zamierza kontynuować handel z Iranem pomimo sankcji USA. Plan ten przyspiesza realizację długoterminowego celu KE, jakim jest zakwestionowanie wykorzystania dolara amerykańskiego jako bazy walutowej dla gospodarki światowej, co obejmuje stworzenie kontraktów energetycznych denominowanych w {{1|euro}} oraz benchmarków dla ropy naftowej denominowanych w wspólnej walucie. Zmiana ta nastąpiłaby po stworzeniu przez Chiny kontraktów terminowych na ropę naftową denominowanych w juanie już w marca, kiedy rozpoczynał się spór handlowy z USA.

Biorąc pod uwagę, że Chiny i UE są największymi importerami ropy naftowej na świecie, jakiekolwiek przejście na kontrakty towarowe inne niż amerykańskie miałoby znaczący wpływ na popyt na dolara amerykańskiego. Jeśli dodamy do tego bieżące plany globalnych banków centralnych dotyczące zwiększenia rezerw euro kosztem dolara amerykańskiego, w odpowiedzi na agresywną politykę zagraniczną i retorykę prezydenta USA Donalda Trumpa, to łatwo dostrzec, dlaczego amerykańska waluta będzie zmuszona zmierzyć się z sporymi problemami.

Podczas sesji azjatyckiej można było dostrzec, że dolar stracił na znaczeniu, podczas gdy jen wyraźnie zyskiwał, ze względu na reakcję rynku na sobotnie aresztowanie CFO Huawei w związku z potencjalnym naruszeniem sankcji wobec Iranu. Z jednej strony rozwój ten może przyspieszyć motywację reszty świata do zmniejszenia wpływu dolara amerykańskiego na ich politykę zagraniczną i gospodarczą. Z drugiej strony, oznacza to wzrost napięć między USA i Chinami w czasie, gdy od obu krajów oczekiwano potwierdzenia zawieszenia broni w zakresie ceł handlowych. Innym wydarzeniem, które mogłoby zagrozić negocjacjom handlowym, jest fakt, że dziś juan odnotował swój największy skok od października. Wartość renminbi jest jednym z głównych motorów najnowszej strategii handlowej Trump z Chinami.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz