Wykres dnia: EUR/RUB o krok od długoterminowej tendencji spadkowej

 | 29.04.2022 10:44

We wczorajszym „wykresie dnia" przeanalizowaliśmy potencjalne zmiany cenowe, jakie mogą mieć miejsce po wstrzymaniu dostaw gazu ziemnego przez Rosję do Polski i Bułgarii, jeśli kraje te nie zaczną płacić za ten surowiec w rublach. Dzisiejszy post dotyczy prawdopodobnego wpływu na samą rosyjską walutę.

Po tym, jak rosyjska waluta straciła około 20% swojej wartości na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę; kiedy państwa NATO i inni zachodni sojusznicy rozpoczęli nakładanie sankcji na Rosję w odwecie za jej agresję rubel w zaskakujący sposób odzyskał siły. Stało się tak, pomimo faktu, iż pod presją, rubel spadł do najniższego poziomu w historii wraz z towarzyszącymi przewidywaniami, że waluta ta będzie nadal spadać, dopóki nie nastąpi trwałe zawieszenie broni.

Do ożywienia przyczyniła się po części Rosja zakazująca swoim obywatelom sprzedaży rubli w celu kupowania obcych walut, co amerykański sekretarz stanu Antony Blinken nazwał manipulacją walutową.

Niedawno prezydent Rosji Władimir Putin zaczął domagać się, aby odbiorcy gazu ziemnego, w szczególności kraje europejskie, płacili w rublach w innym przypadku dostawy zostaną wstrzymane. Jest to poważne zagrożenie biorąc pod uwagę, że 45% europejskich dostaw pochodzi z Rosji.

Wczoraj, za pośrednictwem rosyjskiego koncernu energetycznego Gazprom (MCX:GAZP) Moskwa spełniła te groźby wstrzymując eksport do Polski i Bułgarii. Podobno był to pretekst, a ruch ten miał być odpowiedzią na rosnące dostawy broni do Ukrainy realizowane przez USA i ich sojuszników.

My jesteśmy jednak zdania, że prawdziwy powód jest ekonomiczny. Putin może podtrzymywać swoją chorą walutę, tylko stosując swoją wcześniejszą taktykę.

Chociaż wielu obawia się, że Putin może eskalować ten krok i objąć nim inne europejskie kraje będące klientami Moskwy, to obecne posunięcie, a także jakakolwiek przyszła eskalacja może przyspieszyć europejskie inicjatywy mające na celu znalezienie innych, mniej problematycznych dostawców.

Na razie jednak, największe firmy energetyczne w Europie zgadzają się kupować rosyjską walutę za euro, aby płacić za gaz ziemny. Oczywiście ruch ten powinien wzmocnić parę {{1691|euro-rubel}} kosztem euro, przynajmniej w krótkim i średnim okresie.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Kurs pary EUR/RUB spadał szósty dzień z rzędu, co było najdłuższą i najsilniejszą serią spadków dla pary, jaką mogliśmy znaleźć na wykresie.