Wykres dnia: para euro/dolar kanadyjski odzwierciedla rozbieżność polityki pieniężnej

 | 14.04.2022 16:30

Autor: Pinchas Cohen/Investing.com

W środę Bank Kanady zapowiedział podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Byłby to pierwszy bank centralny, który podniósł stopy o ponad 25 punktów bazowych od 22 lat.

To także pierwszy bank centralny G7, który podniósł stopy procentowe o 0,5%. To druga podwyżka BoC w 2022 r., po bardziej umiarkowanej podwyżce o 25 punktów bazowych w zeszłym miesiącu. Dwie podwyżki sprowadzają stopę procentową Kanady do pełnego punktu procentowego.

Działania banku centralnego nabierają tempa, gdy kanadyjscy decydenci polityki fiskalnej walczą z inflacją, która osiągnęła najwyższy poziom od trzech dekad z powodu różnych czynników, w tym wojny w Ukrainie. Bank obiecał również, że jego najważniejsza podwyżka stóp od 2000 r. była dopiero początkiem, po którym nastąpią kolejne. Po oświadczeniu BoC dolar kanadyjski, który miał ostatnio kłopoty wzrósł.

Działania BoC kontrastują z podejściem Europejskiego Banku Centralnego do wyższych stóp procentowych.

Strefa euro stoi w obliczu rekordowej inflacji, która wyniosła 7,5% w marcu, po tym jak Rosja najechała Ukrainę zaostrzając już istniejący kryzys dostaw w regionie. Gdy rozmowy pokojowe znajdują się, jak to ujął prezydent Rosji Władimir Putin, „ślepym zaułku” zbliża się nowa ofensywa na ukraińskie tereny. Jeśli tak się stanie ceny surowców i żywności prawdopodobnie będą nadal rosły powodując wzrost inflacji w UE do nowych rekordów.

Konflikt ma dodatkowe konsekwencje dla krajów strefy euro ze względu na ich zależność od dostaw rosyjskich nośników energii, które obecnie zostały zakłócone. Wpłynie to również na wzrost gospodarczy.

Gdzie, zatem stoi EBC w kwestii podwyżek stóp procentowych? Cóż, według prezes Christine Lagarde, nie można ich wykluczyć, chociaż wydaje się, że bank centralny specjalnie się z tym nie spieszy.

Jak powiedziała Lagarde po marcowym posiedzeniu EBC, podwyżka stóp procentowych nadejdzie „za jakiś czas”. Mogłyby to być „tygodnie” lub „miesiące później”, co pozwoliłoby europejskiemu bankowi centralnemu dotrzymać obietnicy niepodnoszenia stóp do czasu zakończenia programu skupu aktywów, który obecnie nie ma daty końcowej, ponieważ bank właśnie zainicjował go w tym miesiącu.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Niektórzy są zdania, że powolne podwyżki stóp procentowych są dla EBC sposobem na dotrzymanie obietnic i zachowanie integralności, podczas, gdy inni twierdzą, że motywy EBC są przesadzone i prawdopodobnie krótkowzroczne.  Wszyscy mogą się zgodzić, że obecna inflacja jest wynikiem zakłóceń łańcucha dostaw wywołanych pandemią, których końca nie widać.

Mamy, więc różne podejścia do polityki pieniężnej prezentowane przez banki centralne, z BoC pełniącym rolę pioniera na froncie podwyżek stóp procentowych, podczas, gdy EBC nadal sygnalizuje, że nie ma pośpiechu. Rynek walutowy odbiera te diametralnie różne stanowiska polityki i interpretuje na swój sposób, np. w ruchu pary EUR/CAD.