Wzrost cen pszenicy: widmo niedoboru żywności i niepokojów społecznych

 | 25.03.2022 17:07

  • Rosja i Ukraina eksportują jedną trzecią światowej produkcji pszenicy;
  • wysokie ceny i niedobory mogą spowodować głód i ruchy rewolucyjne;

  • pogoda w innych regionach upraw pszenicy ważna, jak nigdy dotąd.

  • Pod koniec marca 2022 r., rolnicy na półkuli północnej zaczynają wysiewać nasiona, które wyrosną na rośliny żywiące stale rosnącą populację świata. Na przełomie XIX i XX wieku naszą planetę zamieszkiwało około 6 miliardów ludzi. Obecnie populacja świata wynosi ponad 7 885 miliarda, co stanowi wzrost o ponad 31% w ciągu 22 lat. Co kwartał przybywa około 20 mln ludzi co oznacza, że ​​zapotrzebowanie na żywność stale rośnie.

    Pszenica jest podstawowym składnikiem chleba - podstawowym składnikiem żywienia. Pszenica to coś więcej niż składnik żywności; jest podstawowym towarem dla rządów, ponieważ wyżywienie ludzi jest kluczowe dla utrzymania władzy i kontrolowania mas. W 2022 r. akcja cenowa na rynku kontraktów terminowych na pszenicę odzwierciedla wojnę w Ukrainie i burzliwy krajobraz geopolityczny. Cena pszenicy jest sygnałem ostrzegawczym, że światowy głód i rewolucje mogą tylko zaostrzyć problemy spowodowane wojną w Ukrainie.

    Globalny indeks cen pszenicy osiąga nowy rekord wszech czasów/h2

    Przedmiotem obrotu na giełdach terminowych w USA i na całym świecie są najróżniejsze kontrakty na pszenicę, jednak to kontrakt terminowy CBOT na miękką czerwoną pszenicę ozimą jest globalnym punktem odniesienia dla cen. W marcu 2020 r. cena kontraktów terminowych na pszenicę CBOT wzrosła osiągając nowy, rekordowy poziom.

    Źródło: CQG

    Jak ilustruje wykres kwartalny kontrakty terminowe na pszenicę CBOT osiągnęły w marcu 13,40 dol. za buszel, przebijając rekordowy poziom 13,3450 dol. z 2008 r.