Za nami najgorszy dzień na rynku od 2015 roku

 | 21.11.2018 11:10

Jeden z najtrudniejszych okresów dla rynków finansowych od polowy wieku stał się znacznie gorszy we wtorek, prezentując spadki na praktycznie wszystkich klasach aktywów, nie pozostawiając inwestorom żadnego miejsca do ucieczki. Akcje, ropa, obligacje korporacyjne i kryptowaluty – straty obserwowano wszędzie, co przyniosło ostatecznie jedną z najgorszych sesji od 2015 roku.h2 Spadki, spadki i jeszcze raz spadki/h2

Rynek akcji tracił drugi dzień z rzędu pogłębiając korektę głównych amerykańskich indeksów, w tym S&P500. Ropa naftowa dotarła do poziomów ostatni raz obserwowanych dwanaście miesięcy temu, podczas gdy rynki kredytowe – odporne w ostatnich czasach na zawirowania w innych sektorach – również pokazywały oznaki powolnego rozpadu. Alternatyw na darmo szukać również w Bitcoinie i innych kryptowalutach, a inwestorzy w panice postawili głównie na jena oraz złoto, które wydają się najbardziej stabilne.

Sumując powyższe – wtorkowa sesja przyniosła 2-procentowy spadek wartości akcji, 6-procentowy spadek wartości ropy naftowej, deprecjację rynku obligacji korporacyjnych – sumarycznie prezentując jedną z najsłabszych sesji od trzech lat. S&P500 wyzerował swoje tegoroczne zyski, ropa pogłębiała dołki, a ETF śledzący obligacje śmieciowe notował najdynamiczniejszą deprecjację od 2014 roku.

Chociaż nadal nie widać “paniki na ulicach”, większość traderów jest przekonana, że dynamiczne spadki utrzymają się w krótkim terminie”, powiedział Larry Weiss, szef działu tradingu w Instinet LLC w Nowym Jorku cytowany przez Bloomberga. “Ruch w stronę jakości jest teraz ruchem w kierunku gotówki. Trudno jest przekonać kogokolwiek, że przyszedł odpowiedni czas na zaangażowanie większych środków do zarabiania”

Za stratami na wielu rynkach kryje się strach o przyszłość. Zyski korporacyjne, będące paliwem dla najdłuższego rynku byka w historii amerykańskich akcji wydają się być szczytowe, a wojna handlowa prezydenta Donalda Trumpa nie wykazuje oznak osłabienia. Pomimo ponurych sygnałów napływających z rynku, Rezerwa Federalna Jerome’a Powella nadal zamierza w grudniu podnosić stopy procentowe, co stanowi poważną bolączkę dla posiadaczy obligacji korporacyjnych o wartości około 5 bilionów dolarów, które zostały sprzedane przez firmy S&P500 w ostatniej dekadzie.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz