Zapomnijcie o słabym wrześniu na S&P 500, ostatni kwartał poprawi nam nastroje

 | 02.10.2023 12:42

  • Pomimo wielu wyzwań z którymi zmaga się rynek, wciąż istnieją powody do optymizmu.
  • Z perspektywy historycznej, wchodzimy w okres dobrych wyników dla indeksu S&P 500.
  • Mając powyższe na uwadze, podajemy 3 powody, które pokazują, że IV kwartał może nie być tak zły, jak się obecnie spodziewamy.
  • Doskonale zdawaliśmy sobie sprawę z historycznej reputacji września jako trudnego miesiąca dla rynku akcji. Gdy przeanalizujemy dane sięgające 1950 r., okazuje się, że jest to prawda i wrzesień jest najbardziej niekorzystnym miesiącem dla rynku akcji S&P 500.

    Co więcej, w zeszłym tygodniu wskazałem, że okres od 20 do 30 września włącznie zazwyczaj wywiera negatywny wpływ na indeks. Mówiąc dokładniej, ma on tendencję do spadku o około -1,92%. Od zamknięcia rynku 28 września, S&P 500 spadł jeszcze bardziej, odnotowując spadek o -3,27%.

    Teraz jednak wkraczamy w interesujący okres, ponieważ kolejne trzy miesiące są historycznie dość mocne. Podczas gdy obecna konfiguracja makroekonomiczna wciąż daje znaki ostrzegawcze, oto trzy powody, dla których warto pozostać optymistą w nadchodzących miesiącach:

    1. Październik jest zwykle całkiem przyzwoitym miesiącem, a listopad i grudzień są historycznie bardzo dobre.
    2. Czwarty kwartał jest najlepszym kwartałem w roku przez niemal 80% okresu, ze średnim zwrotem na poziomie +4%, podwajając wyniki następnego najlepszego kwartału.
    3. I to nie wszystko; kiedy S&P 500 rośnie od +10% do +20% i wkracza w czwarty kwartał, zyskuje wtedy średnio 5%. Innymi słowy, jeśli rok idzie dobrze na początku ostatniego kwartału, zwykle kończy go w jeszcze lepszym stylu.

    Niemniej jednak należy pamiętać, co często podkreślam, że wszystkie te informacje są zakorzenione w danych historycznych. Choć niezaprzeczalnie intrygujące, należy pamiętać, że wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują przyszłych rezultatów. Jednak w wielu przypadkach, jak dobrze wiemy, historia się rymuje (Mark Twain).

    Na razie skupiamy się na następujących datach, oczekując na dalsze wskazówki ze strony banków centralnych dotyczące tempa podwyżek stóp procentowych:

    • 26 października: EBC podejmuje decyzję w sprawie stóp procentowych.
    • 1 listopada: Fed podejmuje decyzję w sprawie stóp procentowych (potencjalnie ostatnią w tym cyklu).
    • 13 grudnia: Fed podejmuje decyzję w sprawie stóp procentowych.
    • 14 grudnia: EBC podejmuje decyzję w sprawie stóp procentowych.
    Pobierz aplikację
    Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
    Pobierz

    Biorąc to wszystko pod uwagę, przeanalizujmy dwa powody, które mogą osłabić nastroje rynkowe pomimo pozytywnych, wspomnianych wyżej trendów historycznych: wzrost cen ropy i globalny rynek Forex.

    h2 Czy ropa może utrzymać obecny trend wzrostowy?