Zapowiada się ciekawy tydzień

 | 04.03.2019 12:05

Poniedziałkowa sesja nie obfituje w zbyt wiele publikacji makroekonomicznych, jedna cały tydzień zapowiada się bardzo ciekawie. Przede wszystkim inwestorzy będą zainteresowani publikacją miesięcznego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Konsensus rynkowy zakłada przyśpieszenie dynamiki płac do 3,3% z 3,2% w skali roku oraz dalszy spadek stopy bezrobocia do 3,9% z 4,0% r/r, co podtrzymywałoby szansę na podwyżkę stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku. Ponadto poznamy decyzję Narodowego Banku Polskiego, Banku Kanady oraz Europejskiego Banku Centralnego w kwestii poziomu kosztu pieniądza. Interesujące będą przede wszystkim najnowsze projekcje makroekonomiczne dotyczące tempa wzrostu gospodarczego i inflacji. Zasadniczo retoryka RPP nie powinna ulec zmianie, w związku z czym powtórzona będzie deklaracja o braku potrzeby zmiany stóp procentowych w Polsce. Ciekawe będą też opinie odnośnie oczekiwanego wpływu pakietu stymulacji fiskalnej na politykę pieniężną. BoC co prawda nie wyklucza dalszych podwyżek stóp procentowych, jednakże w lutym konsensus rynkowy zakłada utrzymanie głównej stopy procentowej na poziomie 1,75% r/r. Z kolei w przypadku ECB istotny będzie ton komunikatu i to czy zmienią się wytyczne odnośnie możliwej podwyżki stóp procentowych w strefie euro. Najprawdopodobniej ostatnie słabsze dane z gospodarki przełożą się na rewizję w dół prognoz gospodarczych.


Wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych sprzyjał umocnieniu dolara w poprzednim tygodniu. Wsparciem dla waluty amerykańskiej okazał się także wyższy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan obrazującego nastroje wśród amerykańskich konsumentów. Indeks osiągnął w lutym poziomu 93,8 pkt. wobec 91,2 pkt. w styczniu. Notowaniom waluty amerykańskiej specjalnie nie ciążył słabszy odczyt indeksu ISM dla sektora przemysłowego w lutym oraz spadek dochodów i wydatków Amerykanów. Podczas piątkowej sesji indeks dolara powrócił powyżej 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej i zbliżył się ponownie w okolice 96,50 pkt. Lepszy sentyment do dolara może utrzymywać się także dzisiaj na fali piątkowych wzrostów, przy braku istotniejszych publikacji w dzisiejszym kalendarium. Główna para EUR/USD powróciła w okolice 1,1340, po tym jak po raz kolejny bezskutecznie próbowała wyjść powyżej oporu w postaci 100-okresowej średniej MA w skali D1. Wydaje się, że na chwilę obecną tylko i wyłącznie jakiś jastrzębi akcent ze strony ECB mógłby przyczynić się do silniejszej i trwalszej aprecjacji euro.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz


Nieco lepsze nastroje na rynkach zagranicznych w związku z postępem w negocjacjach pomiędzy USA a Chinami powinny sprzyjać złotemu. Na EUR/PLN zdecydowanie zmalało ryzyko silniejszego osłabienia PLN, w związku z oddaleniem się pary od górnego zakresu szerszej konsolidacji, w której notowania utrzymują się od sierpnia 2018 roku. Aktualnie kurs ponownie kieruje się w okolice 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej. USD/PLN pozostaje dziś stabilny w oczekiwaniu na ważne publikacje, które pojawią się w kolejnych dniach.


EUR/PLN