Zaskakujące spadki cen gazu ziemnego w obliczu ataku zimy

 | 07.12.2023 07:14

  • Niskie temperatury w Europie na początku grudnia nie wpływają na wzrost cen gazu ziemnego 
  • Zapasy w Europie oraz USA pozostają na wysokich poziomach 
  • Czy uda się zejść poniżej 30 EUR za MMBtu na kontraktach Dutch TTF? 
  • h3 Przełom listopada oraz grudnia zaskoczył szeroko rozumianą globalną północ niskimi temperaturami, które w obliczu postępującego globalnego ocieplenia są coraz rzadziej spotykane szczególnie w początkowej fazie sezonu grzewczego. Pomimo tego ceny jednego z kluczowych surowców energetycznych gazu ziemnego pozostają w ramach trendu spadkowego od początku listopada schodząc jednocześnie poniżej 40 EUR za MMBtu na kontraktach Dutch TTF oraz poniżej 3 dolarów w przypadku kontraktu Henry Hub, który jest jednym z głównych benchmarków w USA dla cen gazu ziemnego. To pokazuje, że szczególnie w przypadku Europy, która jeszcze przed wybuchem wojny była szczególnie uzależniona od dostaw z kierunku rosyjskiego, udało się przejść przez kryzys relatywnie suchą stopą. 

    Europa dobrze przygotowana na sezon grzewczy, wysokie stany magazynowe gazu ziemnego 

    Ostatnie kilkanaście dni stoją pod znakiem uderzenia zimy, który powoduje, że temperatury w Europie Północnej w nocy sięgają nawet kilkunastu stopniu poniżej zera. Na szczęście dla europejskiej gospodarki nie ma to większego wpływu na ceny gazu ziemnego. Jest to spowodowane przede wszystkim wysokimi stanami magazynowymi w Europie, które są obecnie wypełnione średnio w 96% oraz sprawną organizacją dostaw z kierunków alternatywnych wobec wschodniego. Na korzyść strony podażowej działają również prognozy temperatur zakładające ocieplenie w drugiej połowie grudnia oraz wyraźny spadek aktywności gospodarczej, który w przypadku strefy euro i wskaźnika PKB balansują na granicy recesji i jej materializacją się w pierwszych kwartałach 2024 roku. 
    Skalę wyzwania, które stało przed Europą pokazuje wykres cen gazu Dutch TTF, które w szczycie w sierpniu 2022 roku osiągnęły poziom blisko 340 euro a MMBtu (kluczowy okres uzupełniania magazynów) by spaść poniżej 30 euro w połowie tego roku.
     
    Azja oraz Europa również odczuwają spadki cen gazu ziemnego 

    Pobierz aplikację
    Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
    Pobierz

    Spadki cen gazu ziemnego widoczne są również w Azji oraz Stanach Zjednoczonych. Chiny, Japonia oraz Korea Południowa podobnie jak w przypadku Europy boryka się z relatywnie niskim temperaturami, jednak tutaj również ceny gazu ziemnego wykazały się odpornością na wzrosty. Połączenie wysokich stanów magazynowych oraz prognoz ciepłej zimy stanowi taką samą kombinację jak w przypadku Europy, która powinna wywierać presję na spadki cen. 

    Obecny poziom produkcji gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych na poziomie 119,4 mld Bcf na koniec listopada oraz wspólny mianownik jakim są wysokie stany magazynowe wystarczają, aby zabezpieczyć amerykańską gospodarkę w sezonie grzewczym. Zasoby gazu ziemnego wynoszą w listopadzie w sumie 3836 Bcf co jest o 9% więcej niż średnia z ostatnich pięciu lat.