Powrót GBP/PLN na 6 zł realny? Zawirowania w Wielkiej Brytanii.

 | 18.10.2022 11:34

Dzieje się w ostatnich tygodniach w Wielkiej Brytanii zarówno na scenie politycznej jak i w gospodarce. Po ogłoszeniu ambitnego planu cięcia podatków, po zaledwie 6 tygodniach urzędowania stanowisko stracił były już Kanclerz Skarbu Wielkiej Brytanii Kwasi Kwarteng. Ma to bezpośredni związek z negatywnym przyjęciem przez rynki pomysłu finansowania luki wynikającej z obniżki podatków poprzez zwiększenie zadłużenia. Silny spadek funta brytyjskiego oraz wystrzał rentowności obligacji spowodował zagrożenie dla stabilności sektora finansowego, dlatego też do akcji musiał wejść Bank Anglii z awaryjnym skupem aktywów. Ostatecznie po planie poprzedniego kanclerza nie ma już śladu, a wchodzący na to stanowisko Jeremy Hunt już zapowiedział wycofanie się z programu cięć podatkowych. Sytuacja wydaje się być opanowana jedynie w krótkim terminie czasowym, dlatego, że presja związana ze wzrostem rentowności w dalszym ciągu stanowi istotne ryzyko.

 

Pozycja Liz Truss zagrożona/h2

Pomimo odwołania Kwasiego Kwartenga wygląda na to, że to nie koniec zawirowań na brytyjskiej scenie politycznej. Jak podaje brytyjska prasa wśród konserwatystów powinna znaleźć się wystarczająca liczba głosów za ogłoszeniem wotum nieufności wobec obecnej Premier Liz Truss. Problemem jednak w tej sytuacji mogą być wewnętrzne kwestie proceduralne, które dają 12-miesięczny okres ochronny dla każdego nowego premiera. Wydaje się więc, że jedyną prawdopodobną opcją w ramach, której dojdzie do zmiany na tym stanowisku, jest samodzielna rezygnacja.

W tych warunkach coraz silniejszą pozycję zyskuje Jeremy Hunt, który nie tylko odwołał sztandarowy pakiet reform ale jeszcze zapowiedział utrzymanie podwyżek stawek podatkowych dla firm z 19% do 25%. Na fali tych zmian, Bank of England postanowił zakończyć krótkoterminowy, awaryjny skup aktywów, a rentowności obligacji brytyjskich znajdują się obecnie w fazie korekcyjnej.