Zboża tracą, kakao zyskuje, złoto i ropa zmierzają ku umocnieniu: rynki towarowe

 | 04.03.2024 11:34

Podsumowanie: W ubiegłym miesiącu surowce odnotowały ogólny, choć umiarkowany spadek; dotyczyło to przede wszystkim zbóż, których ceny spadły do trzyletniego minimum, natomiast cena kakao wzrosła o jedną trzecią - co stanowi największy miesięczny wzrost od 22 lat - ze względu na pogłębiający się kryzys dostaw w Afryce Zachodniej. Unijne kontrakty na gaz ziemny i kontrakty na emisje notowane na giełdzie ECX również wykazały znaczne straty ze względu na cieplejsze temperatury i szybkie dostosowanie sieci energetycznej do bardziej ekologicznych źródeł energii, co zmniejszyło popyt na pozwolenia na emisję CO2. Złoto i srebro oczekują na decyzję w sprawie cięć stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, równocześnie nadal wykazując odporność na rosnące rentowności obligacji skarbowych i mocniejszego dolara. Ropa naftowa utrzymuje się w granicach przedziału pomimo pewnych oznak umocnienia, a traderzy koncentrują się na posiedzeniu OPEC+ i napięciach na Bliskim Wschodzie.

W ubiegłym miesiącu surowce odnotowały ogólny, choć umiarkowany spadek we wszystkich sektorach; dotyczyło to przede wszystkim zbóż, których ceny przez trzeci miesiąc z rzędu poszły w dół, osiągając trzyletnie minimum ze względu na dużą podaż i powodując, że spekulacyjna krótka pozycja wzrosła do rekordowego poziomu. W perspektywie ogólnej indeks ogólnego zwrotu z rynków towarowych Bloomberg (Bloomberg Commodity Total Return, BCOM), monitorujący koszyk obejmujący 24 najważniejsze kontrakty terminowe na surowce w niemal równym podziale na energię, metale i produkty rolne, przez czwarty miesiąc z rzędu wykazał spadek, w lutym wynoszący 1,5%.

W tabeli poniżej przedstawiono wyniki wybranych kontraktów terminowych na surowce, z których część nie wchodzi w skład indeksu BCOM. Przykłady obejmują kakao, którego cena wzrosła o jedną trzecią, odnotowując największy miesięczny wzrost od 22 lat, ponieważ kryzys dostaw w Afryce Zachodniej w dalszym ciągu powodował straty w branży czekoladowej. W dolnej części tabeli widzimy gaz ziemny z UE, który odnotował kolejne straty w związku z dużą podażą i ciepłą końcówką zimy, a także częściowo powiązany z tym kontrakt na emisje notowany na giełdzie ECX, który spadł w okolice trzyletniego minimum, czyli o ponad połowę w stosunku do ubiegłorocznej wartości szczytowej. Pozostając przy temacie energii, warto zauważyć, że bez słynącego z wysokiej zmienności kontraktu na amerykański gaz ziemny, który spadł do prawie czteroletniego minimum, strata na indeksie BCOM wyniosłaby mniej niż 1%, biorąc pod uwagę, że ropa naftowa i produkty paliwowe poszły w górę w związku z oznakami umocnienia.

Na rynku metali był to stosunkowo spokojny miesiąc, przy czym zarówno metale przemysłowe, jak i metale szlachetne odnotowały niewielkie spadki, co stanowiło stosunkowo przyzwoity wynik w miesiącu, w którym dane gospodarcze z Chin nadal były rozczarowujące, podczas gdy rentowności amerykańskich obligacji skarbowych mocno wzrosły po tym, jak mocne dane ze Stanów Zjednoczonych jeszcze bardziej opóźniły przewidywany termin pierwszej obniżki amerykańskich stóp procentowych i zmniejszyły rozmiary kolejnych cięć.