Zielona rewolucja w budownictwie przyspiesza. Które polskie spółki mogą zyskać?

 | 14.02.2023 11:17

Transformacja energetyczna w Unii Europejskiej wydaje się nabierać tempa przynajmniej w warstwie teoretycznej. Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego przegłosowała w zeszłym tygodniu nową dyrektywę dotyczącą efektywności energetycznej budynków. Projekt ten wpisuje się w plany osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku i jego podstawowym założeniem jest obowiązkowa zeroemisyjność dla wszystkich nowych budynków od 2026 roku, natomiast od 2028 roku tam, gdzie to możliwe renowację istniejących. Kolejną nowością będzie wprowadzenie klas energetycznych na wzór tych istniejących w branży AGD. W ramach opublikowanego projektu do 2030 roku budynki mieszkalne powinny osiągnąć klasę E, a do 2033 klasę D. Dopełnieniem dokumentu jest stwierdzenie, że do 2035 lub 2040 roku Unia Europejska ma całkowicie odejść od ocieplania budynków paliwami stałymi.

Implementacja tych przepisów powinna w znaczący sposób przyspieszyć transformację energetyczną oraz wyraźnie zwiększyć zapotrzebowanie m.in. na panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła.

Przed Unią Europejską duże wyzwanie

Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku budowlanym w Unii Europejskiej, nakreślone plany wydają się niezwykle ambitne. Według szacunków ok. 75% budynków w Europie nie spełniałoby podstawowych kryteriów określonych w projekcie, z uwagi na niską efektywność energetyczną. W przeliczeniu na emisyjność niezbędne będzie w pierwszej fazie będzie zredukowane bezpośredniej emisji o 60%, natomiast pośredniej 50%. Jeżeli chodzi o nasze krajowe podwórko to według raportu “Rozpakowujemy RePowerEU” w Polsce mamy 6,3 mln budynków jednorodzinnych z czego nieco ponad 2 mln wymaga termomodernizacji w mniejszym lub większym stopniu.

W celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w styczniu 2027 roku ma wejść w życie kolejna odsłona systemu ETS, która będzie obejmować również budownictwo oraz spalinowy transport drogowy. Będzie on funkcjonować na tych samych zasadach co dotychczas, czyli w postaci certyfikatów na emisję CO2, które będą wyceniane na rynkach finansowych. Niestety będzie to miało swój wymierny koszt w postaci wyższych cen nieruchomości czy transportu.

Sunex (WA:SNXP) z dużym potencjałem na wzrosty

Sunex to śląska spółka dostarczająca rozwiązania z zakresu techniki grzewczej oraz solarnej. Spółka może pochwalić się bardzo dobrym wykorzystaniem środków unijnych, dlatego bardzo często jest ona stawiana za wzór z tym zakresie. Druga połowa 20222 roku stała pod znakiem silnych wzrostów notowań, które zdołały osiągnąć historyczne maksima w rejonie cenowym 31 zł za akcję. Aktualnie, pomimo że jesteśmy w ramach fazy korekcyjnej to spółka w dalszym ciągu posiada potencjał wzrostowy.