Zmierzch petrodolara i świt petrojuana, czyli co każdy inwestor wiedzieć powinien

 | 28.03.2023 14:18

Podczas, gdy większość inwestorów próbowała ocenić kolejne ruchy Rezerwy Federalnej w świetle ostatnich upadków banków w zeszłym tygodniu, w Moskwie wydarzyło się coś interesującego.

Podczas trzydniowej wizyty państwowej, prezydent Chin Xi Jinping odbył przyjacielskie rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w ramach demonstracji jedności. Oba kraje coraz silniej rywalizują o pozycję liderów tego, co nazywają wielobiegunowym porządkiem światowym. Bez wątpienia stanowi to wyzwanie dla skupionych wokół USA sojuszy i porozumień.

Wśród tych umów jest petrodolar, który istnieje od ponad 50 lat.

Dla jasności "petrodolar" nie jest prawdziwą walutą. To po prostu dolary używane do handlu ropą. Na początku lat 70. rząd USA udzielił pomocy gospodarczej Arabii Saudyjskiej, swojemu głównemu rywalowi w produkcji ropy, w zamian za zapewnienie, że Rijad będzie ustalał cenę eksportu ropy wyłącznie w dolarach amerykańskich. W 1975 roku inni członkowie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) poszli w jej ślady i tak narodził się petrodolar.

-----------------------------------

Zapraszamy na webinar Roberta Smuga - Jak wykorzystać analizę techniczną w inwestowaniu z trendem? - już dziś, 30 marca o 19:00 ! Webinar jest bezpłatny.

-----------------------------------

Miało to natychmiastowy skutek w postaci umocnienia dolara amerykańskiego, ponieważ kraje na całym świecie musiały mieć pod ręką "zielone", aby kupować ropę naftową (i inne kluczowe towary takie, jak złoto również wyceniane w dolarach). Dolar stał się światową walutą rezerwową, tj. przyjął status, jaki wcześniej posiadał funt brytyjski, frank francuski i holenderski gulden.

Wszystko jednak ma swój początek i koniec. Być może jesteśmy świadkami końca petrodolara, ponieważ coraz więcej krajów, w tym Chiny i Rosja zgadza się na dokonywanie rozliczeń w walutach innych, niż dolar amerykański. Może to mieć dalekosiężne implikacje nie tylko w skali makro, ale także w portfelach inwestycyjnych.

h3 Świt dla Petrojuana? /h3

Putin nie mógł wyrazić się jaśniej. Podczas wizyty państwowej Xi, wymienił juana chińskiego, jako swoją ulubioną walutę do prowadzenia handlu. Odkąd zachodnie sankcje zostały nałożone na ten kraj Europy Wschodniej za inwazję na Ukrainę na początku ubiegłego roku, Rosja w coraz większym stopniu polega na swoim południowym sąsiedzie by kupował ropę, której inne kraje nie tkną.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Tylko w pierwszych dwóch miesiącach 2023 roku, chiński import z Rosji wyniósł 9,3 mld dol. przekraczając w dolarach import z całego roku 2022. Tylko w lutym Chiny kupiły ponad 2 miliony baryłek rosyjskiej ropy, co stanowi nowy rekord.