Zwrot na rynku złota z powodu aktywności Trumpa na Twitterze

 | 13.02.2017 10:01

• Towary na dobrej drodze, aby zanotować najlepszy tydzień od lipca 2016.
• Notowania złota zakończyły zwyżki blisko poziomu $1.250/uncję.
• Silne wzrosty notowań metali szlachetnych zakończone przez aktywność Trumpa na Twitterze.
• Na ceny ropy pozytywny wpływ ma raport IEA oraz wdrażanie przez OPEC postanowień o ograniczeniu produkcji.
• Notowania miedzi HG mogą zostać pociągnięte w górę przez strajk w chilijskiej kopalni.

Sektor towarów był na dobrej drodze, aby zanotować najlepszy tydzień od lipca. Bloomberg Commodity Index, który śledzi notowania 22 głównych towarów, rósł, będąc po równi wspierany zwyżką notowań surowców energetycznych, metali i towarów rolnych, które we wcześniejszych tygodniach pozostawały bez większych zmian.

Od początku roku indeks zyskał tylko 1,6% - zwyżki cen metali, zarówno przemysłowych jak i szlachetnych, równoważyły spadki surowców energetycznych – jak wskazuje poniższa tabela, kontrakty futures na surowce energetyczne, od ropy naftowej po gaz, przynoszą najbardziej rozczarowujące wyniki.

Prezydent USA Donald Trump nadal wpływa na sytuację na rynkach za pomocą swoich komentarzy – ostatni tydzień nie był w tym przypadku wyjątkiem. Bez podania żadnych szczegółów, Trump stwierdził, że w najbliższych miesiącach można spodziewać się „zapowiedzi fenomenalnego podatku”, co pociągnęło w górę kurs dolara, notowania akcji oraz rentowności obligacji.

W ubiegłym tygodniu prym w zwyżkach wiódł sektor metali przemysłowych – na notowania miedzi pozytywny wpływ miały informacje dotyczące strajku w kopalni metalu w Chile. Z kolei publikacja comiesięcznego raportu o podaży i popycie na zboża pociągnęła w górę notowania pszenicy CBOT do najwyższego poziomu od siedmiu miesięcy. Ceny złota niemal osiągnęły nasz krótkookresowy cel na poziomie $1.250/uncję, a następnie zaczęły zniżkować w reakcji na zapowiedź Trumpa dotyczącą podatków. Na notowania ropy naftowej pozytywnie wpłynęły zaś informacje, że OPEC skutecznie wdraża swoje wcześniejsze postanowienia dotyczące ograniczenia produkcji surowca.