Zwyżki dolara wytracają tempo?

 | 16.05.2018 12:02

Kluczowe informacje z rynków:

 USA: Opublikowane wczoraj dane nt. sprzedaży detalicznej w kwietniu pokazały pewne rozczarowanie po stronie danych bazowych (wzrost o 0,3 proc. m/m wobec oczekiwanych 0,5 proc. m/m), ale sytuację ratowała rewizja poprzednich odczytów do góry. Powyżej szacunków wypadły dane nt. aktywności regionalnej w Nowym Jorku (NY Empire State odbił w maju do 20,1 pkt.), oraz indeksu nastrojów wśród pośredników nieruchomości NAHB (70 pkt. w maju).

 USA / CHINY: Prezydent Trump napisał wczoraj na Tweeterze o zaawansowanych negocjacjach z Chinami. Tymczasem dzisiaj do Waszyngtonu przybywa specjalna delegacja z udziałem głównego doradcy ekonomicznego prezydenta Xi Jinpinga.

 EUROSTREFA / WŁOCHY: Liderzy obu ugrupowań, które rozważają powołanie rządu (Ruchu 5 Gwiazd i Ligi Północnej) do listy „programowych postulatów” dopisali „żądanie”, aby Europejski Bank Centralny umorzył bliski 250 mld EUR dług Włoch, co wpłynęłoby na wyraźny spadek wskaźników zadłużenia.

 EUROSTREFA: Opublikowane dzisiaj o godz. 11:00 dane nt. kwietniowej inflacji HICP potwierdziły wcześniejsze wstępne odczyty na poziomie 1,2 proc. r/r, oraz 1,1 proc. r/r dla odczytu bazowego.

 WIELKA BRYTANIA: Rząd premier May zapowiedział publikację tzw. White Paper, czyli listy konkretnych rozwiązań problemów przy Brexicie w kontekście kluczowego szczytu UE 28-29 czerwca. Media spekulują jednak, że dokument nie będzie zawierał rozwiązania kluczowego problemu granicy Irlandii z Irlandią Północną. Na to, aby takie scenariusze zostały zapisane w dokumencie, będzie nalegał lider opozycyjnej Partii Pracy.

 MEKSYK/ NAFTA: Minister gospodarki Meksyku nie wykluczył, że nowe porozumienie NAFTA zostanie zaprezentowane w przyszłym tygodniu.

 SZWECJA: Jest możliwość, aby Riksbank podniósł stopy procentowe przed końcem roku, nawet w sytuacji utrzymywania się inflacji poniżej celu 2 proc. – uważa zastępczyni prezesa banku centralnego, Cecilia Skingsley.

 AUSTRALIA: Indeks płac w I kwartale wzrósł o 0,5 proc. k/k i 2,1 proc. r/r (szacowano 0,6 proc. k/k i 2,1 proc. r/r). Indeks zaufania konsumentów Westpac spadł w maju do 101,8 pkt. z 102,4 pkt.

 JAPONIA: Wstępne dane nt. PKB w I kwartale wypadły poniżej oczekiwań (gospodarka skurczyła się o 0,2 proc. k/k, a w ujęciu zanualizowanym o 0,6 proc.), Po raz pierwszy od 6 kwartałów spadły wydatki inwestycyjne (o 0,1 proc. k/k). Minister gospodarki Montegi stwierdził jednak, że dane nie zmieniają stanowiska rządu, że gospodarka rozwija się w „umiarkowanym” tempie.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

 KOREA PÓŁNOCNA: Reżim odwołał zapowiedziane na dzisiaj spotkanie z przedstawicielami Korei Południowej uzasadniając to niezadowoleniem z planów przeprowadzenia wspólnych manewrów wojskowych Korei Płd z USA. Z kolei agencja KCNA podała, że Kim ponownie przemyśli sens spotkania z Trumpem, dodając przy tym, że Korea Północna nigdy nie oczekiwała ekonomicznych korzyści ze strony USA w zamian za rezygnację z programu nuklearnego.

Opinia: Wątek związany z amerykańskimi rentownościami rządowych obligacji, które łamią ważne technicznie poziomy, pozostaje podstawowym dla kształtowania się sentymentu na rynku FX. Warto jednak zwrócić uwagę, że wczorajsze wybicie szczytu z 2014 r. dla papierów 10-letnich (poziom 3,0490 proc.) nie okazało się być akceleratorem dla ZNACZĄCEJ reakcji na rynku dolara, czy też rynków akcji. Może być to sygnał, że inwestorzy mylnie przywiązują do tego nadmierną wagę. Niemniej, trzeba przyznać rację tym, że rynki kochają wyszukiwać różne preteksty i wytłumaczenia do pewnych ruchów.