Złoty stabilny w oczekiwaniu na decyzję RPP

 | 06.10.2015 11:42

Dziś w nocy Bank Rezerw Australii utrzymał główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 2,0%. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynkowymi i na chwilę obecną wydaje się, że RBA nie zdecyduje się na dalszą obniżkę kosztu pieniądza w najbliższym czasie. W komunikacie zwrócono uwagę na słabszą kondycję gospodarki w Chinach i Azji Wschodniej oraz akomodacyjne warunki panujące w światowej gospodarce poza USA, gdzie oczekuje się rozpoczęcia procesu normalizacji polityki pieniężnej. Kwestia oceny koniunktury w Australii się nie zmieniła – tempo wzrostu gospodarczego utrzymuje się poniżej długo terminowej średniej. Jeśli chodzi o odniesienie do samego kursu waluty australijskiej, to nie było nawoływania do dalszej deprecjacji AUDa. Znalazło się jedynie stwierdzenie, że kurs dostosowuje się do silnego spadku cen surowców. Dolar australijski pozytywnie zareagował na komunikat po decyzji RBA.

Indeks dolarowy w dalszym ciągu pozostaje w zakresie wahań oscylując blisko 100-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym. Opublikowane w dniu wczorajszym dane na temat aktywności w sektorze usług wpisały się dobrze w serię słabszych danych napływających w ostatnich dniach z gospodarki amerykańskiej. Indeks ISM dla usług spadł do poziomu 56,9 pkt. z 59 pkt., poniżej oczekiwanego spadku do 57,7 pkt. Pomimo słabszych danych, kondycja amerykańskiego sektora usług pozostaje wciąż dobra. W centrum uwagi pozostaje dzisiejsze wystąpienie Williamsa, który będzie mówił o perspektywach dla gospodarki. Ważne będą wszelkie odniesienia do słabego piątkowego odczytu z rynku pracy. Wieczorem odbędzie się także przemówienie szefa ECB.

Na rynku krajowym dziś poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w kwestii stóp procentowych. Oczekują się, że RPP utrzyma parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie. Ciekawe będą wszelkie odniesienia do ostatnich słabszych niż zakładał konsensus rynkowy danych odnośnie inflacji CPI. Złoty handlowany jest blisko ostatnich minimów lokalnych. Bardziej gołębia retoryka ze strony Marka Belki może przyczynić się do osłabienia złotego.


EURPLN