GPW: Wielcy wygrani 2019 roku, którymi mało kto się interesował

GPW: Wielcy wygrani 2019 roku, którymi mało kto się interesował

Co nowego  | 17.12.2019 12:54

GPW: Wielcy wygrani 2019 roku, którymi mało kto się interesował
GPW: Wielcy wygrani 2019 roku, którymi mało kto się interesował
GPW: Wielcy wygrani 2019 roku, którymi mało kto się interesował

Podczas gdy na światowym rynku akcji trwa hossa, a indeksy giełdowe regionu rosną, nasz polski WIG20 pogrążony jest w marazmie i już chyba nikt nie wierzy w to, że kiedyś zacznie przynosić zyski. Polacy od giełdy trzymają się z daleka, spoglądając na nią, jak na czarną dziurę, która jedynie pochłania kolejne środki. Nie oznacza to, że nie inwestują... niemniej w centrum naszego zainteresowania znajduje się rynek walut. Na żadnej z 32 edycji strony Investing.com waluty nie cieszą się takim zainteresowaniem jak w Polsce. Polacy waluty liczą, konwertują, kupują, sprzedają. A co z akcjami i towarami? Czy naprawdę na warszawskiej giełdzie nie ma ani jednej spółki, która byłaby warta naszych pieniędzy i naszego zainteresowania?

Wbrew pozorom na GPW są takie spółki, które przynoszą krocie i którymi o dziwo prawie nikt się nie interesuje. W 2019 roku znaleźliśmy 11 aktywów, o rentowności na poziomie 10 – 130 procent, które zupełnie nie cieszyły się zainteresowaniem użytkowników Investing.com Polska.

 

Oto niektóre z nich:

 

Ten Square (NYSE:SQ) Games SA   

Branża gier w Polsce wciąż świeci tryumfy, w związku z czym spektakularne sukcesy ich producentów nie dziwią już nikogo. W chwili pisania tego artykułu, akcje spółki Ten Square Games SA powiększyły swoją wartość aż o 126,25% (!!!), głównie za sprawą przychodów marketingowych wygenerowanych przez grę „Fishing Clash”. Firma wciąż pracuje nad nowymi projektami i zdaje się, że najlepsze może mieć jeszcze przed sobą.

 

LiveChat Software SA

LiveChat Software SA jest producentem narzędzia do obsługi klientów na stronach internetowych małych i dużych firm. Z rozwiązań spółki korzystają między innymi: Bosch, ING, Kaspersky Lab, Philips (AS:PHG), Samsung a nawet UNICEF. Przychody firmy rosną szybciej od klientów, głównie ze względu na migracje klientów na wyższe plany abonamentowe.

 

Echo Investment (WA:ECH)

Echo Investment jest największą firmą deweloperską w Polsce, realizującą inwestycje w trzech sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowym i biurowym. Na GPW notowana jest od 1999 roku. Firma jako jedna z niewielu wypłaca swoim akcjonariuszom dywidendę na poziomie 10,5% (dywidenda w 2019 roku) i cieszy się stabilną sytuacją finansową i niskim zadłużeniem. Spółka w tym roku osiągnęła bardzo dobre wyniki i posiada ambitne plany inwestycyjne.

 

Wirtualna Polska (WA:WPPL)

Wirtualna Polska weszła na giełdę ponad 4 lata temu i jej kapitalizacja nie przekraczała wówczas 1 mld złotych. Przy obecnych cenach akcji firma warta jest na giełdzie nawet 2 mld złotych. Tylko w tym roku jej akcje wzrosły blisko 30 procent i w swoim szczytowym momencie plasowały się na poziomie 69 złotych za sztukę. Skąd tak duże zainteresowanie inwestorów akcjami Wirtualnej Polski? Jest to głównie zasługa rosnących zysków operacyjnych EBITA i świetnego rynku reklamy, który Wirtualna Polska potrafi dobrze wykorzystać.

 

Comarch (WA:CMR)

Ta spółka obecna jest na warszawskiej giełdzie od 20 lat i choć miała swoje wzloty i upadki, ostatni rok był dla niej całkiem dobry, zyskując na początku grudnia (czyli w momencie pisania tego artykułu) około 30% wartości w skali roku. Na sukces firmy wpływ miał zdecydowany wzrost przychodów ze sprzedaży zagranicznej, osiągnięty dzięki zwiększonej sprzedaży rozwiązań IT dla sektora usług w krajach europejskich i w Azji. Nawet gdyby sytuacja makroekonomiczna w Polsce i na świecie miała ulec zmianie, sytuacja spółki jest bardzo dobra, co zachęca inwestorów do zakupu jej akcji.

Wyżej wymienione spółki to zaledwie pięć wspaniałych możliwości inwestycyjnych, które przyniósł 2019 rok, niemniej lista jest dłuższa i można skonsultować ją na poniższym wykresie. Staraliśmy się również znaleźć takie spółki, które mimo dużego zainteresowania naszych użytkowników, zanotowały duże spadki.

 

GPW
GPW

Do przygotowania naszego zestawienia posłużyła nam ta strona: https://pl.investing.com/equities/poland

Wybraliśmy spółki z WIG20, WIG30, mWIG40, które w okresie 2 grudnia 2018 – 2 grudnia 2019 zanotowały największe wzrosty. Następnie sprawdziliśmy poziom zainteresowania tymi spółkami na Investing.com Polska dzięki Google (NASDAQ:GOOGL) Analytics i wybraliśmy te aktywa, które umknęły uwadze naszych użytkowników, a przyniosły duże wzrosty. Oczywiście na giełdzie jest więcej wspaniałych spółek, niemniej o ile były one w centrum zainteresowania naszych czytelników, nie uwzględniliśmy ich w zestawieniu. Na powyższym wykresie dodaliśmy również dwa aktywa z rynku towarowego, ponieważ wydały nam się one bardzo interesujące…

Serdecznie zapraszamy do komentowania oraz dzielenia się artykułem i życzymy samych wspaniałych inwestycji w 2020 roku.

 

Bądź pierwszym komentującym

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany