Podwójne zagrożenie wzrostu cen ropy - notowania WTI i Brent na bieżąco

Investing.com  |  Autor Laura Sánchez

Opublikowano 06.09.2023 11:51

Investing.com - Rynki nadal uważnie obserwują zmienność cen ropy naftowej, zarówno WTI jak i Brent, po niedawnych wzrostach.

Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro, uważa, że wzrost cen ropy naftowej do rocznych maksimów "stanowi krótkoterminowe podwójne zagrożenie dla rynków, ponieważ podatek akcyzowy w wysokości 100 miliardów dolarów w USA już podnosi oczekiwania inflacyjne". "To przepis na krótkoterminową zmienność rynkową" - dodaje.

Jak wyjaśnia Laidler, ceny ropy Brent po raz pierwszy w tym roku osiągnęły poziom 90 USD za baryłkę, ponieważ główni producenci OPEC+, Rosja i Arabia Saudyjska, przedłużyli cięcia dostaw do końca roku. "Dzieje się to w kontekście odpornego popytu na ropę, przy czym największy nabywca, Chiny, wdraża politykę kroplowego bodźca, a Stany Zjednoczone odbudowują swoje rezerwy strategiczne" - mówi.

"Rosnące ceny ropy naftowej stanowią krótkoterminowe podwójne zagrożenie dla rynków, ponieważ amerykański podatek konsumpcyjny w wysokości 100 miliardów dolarów już podnosi oczekiwania inflacyjne. Jest to recepta na krótkoterminową zmienność rynkową, ale uważamy, że ostatecznie jest ona samonaprawiająca się, ponieważ dalsze wzrosty cen ropy wywołują obawy o inflację, stopy procentowe i spowolnienie wzrostu. Ceny benzyny w USA są o 23% niższe od najniższych poziomów, a wpływ ten potęgują niskie podatki od gazu w USA, względna nieefektywność samochodów i ogromne przebiegi" - mówi Laidler.

WPŁYW

"Rosnące ceny benzyny działają jak podatek od konsumpcji, filar amerykańskiej gospodarki. Wzrost od minimum z grudnia 2022 r. równa się rocznemu obciążeniu konsumentów w wysokości 100 miliardów dolarów, co odpowiada czterokrotności przychodów Macy's (NYSE:M)", mówi Laidler.

"Jest to również skorelowane z oczekiwaniami inflacyjnymi konsumentów, co jest kluczową kwestią dla Fed, gdy bank rozważa kolejny ruch w sprawie stóp procentowych. Ankieta Uniwersytetu Michigan dotycząca jednorocznych oczekiwań wzrosła w ciągu ostatnich trzech miesięcy wraz z cenami benzyny, które wzrosły o 3,5%" - dodaje strateg eToro.

RÓŻNICE

Ceny benzyny są ważną kwestią polityczną, z wysokim zużyciem w USA i wysokimi podatkami w Europie, podkreśla Laidler. "Samochody w USA charakteryzują się większym zużyciem paliwa niż średnia światowa (-20%) i pokonują dwa razy dłuższe dystanse (14 000 km) rocznie. Efektywność w Wielkiej Brytanii i UE jest lepsza (+15% powyżej średniej) i pokonują mniejsze dystanse (poniżej 7 000 km), ale z kolei podatki paliwowe są wysokie (patrz wykres). Co najmniej 50% ceny paliwa na stacjach w Wielkiej Brytanii i 60% w UE stanowią podatki (podatek paliwowy i VAT). Wartość ta jest trzykrotnie wyższa niż w USA, gdzie federalny podatek od benzyny w wysokości 18,4 c/g nie zmienił się od 1993 r." - wyjaśnia ekspert.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz