Prognoza cen miedzi: oto dlaczego znajduje się ona w trendzie wzrostowym nie do zatrzymania

Invezz.com

Opublikowano 22.04.2024 13:46

Zaktualizowano 22.04.2024 14:41

Prognoza cen miedzi: oto dlaczego znajduje się ona w trendzie wzrostowym nie do zatrzymania

Invezz.com - Cena miedzi w tym tygodniu kontynuowała swój niezwykły wzrost, co czyni ją jednym z metali najlepiej radzących sobie w tym roku. Wzrosła do 4,5 dolara, co jest najwyższym poziomem od ponad dwóch lat. Kurs miedzi rósł przez cztery dni z rzędu i o ponad 120% w stosunku do najniższego poziomu w marcu 2020 r. Warto zauważyć, że miedź rosła przez pięć tygodni z rzędu, po raz pierwszy od 2020 r.

Aktywność produkcyjna ożywia się/h2

Cena miedzi rośnie ze względu na rosnącą aktywność produkcyjną na całym świecie. Z raportu ISM wynika, że indeks PMI dla przemysłu w USA wzrósł w marcu do 52, co było pierwszym takim przypadkiem od ponad dwóch lat.

Ten sam trend występuje w innych krajach. W Chinach, największym producencie na świecie, wskaźnik PMI wzrósł do 50,8, sygnalizując, że działalność ma się dobrze. Niedawny raport wykazał również, że produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła w marcu o 5,3%.

Analitycy uważają, że ożywienie to będzie kontynuowane w nadchodzących latach wraz ze wzrostem zapotrzebowania na produkty czystej energii. Większość raportów szacuje, że przemysł miedziowy pozostanie deficytowy ze względu na rosnący popyt.

Problemy z dostawami miedzi/h2

Innym powodem gwałtownego wzrostu cen miedzi są ciągłe wyzwania związane z podażą. Zaledwie w zeszłym tygodniu administracja Bidena odrzuciła budowę 330-kilometrowej drogi przemysłowej na Alasce, która pomogłaby przekształcić ten stan w największy projekt miedziowy w USA. Droga kosztowałaby firmę 7,5 miliarda dolarów.

Projekt na Alasce nie jest jedynym, który stoi w obliczu przeszkód dla wielu projektów miedzianych na całym świecie. Badania pokazują, że w przypadku większości nowych kopalń uzyskanie pozwoleń i ocena oddziaływania na środowisko (OOŚ) zajmuje ponad dekadę.

Innym przykładem jest kopalnia o wartości 10 miliardów dolarów w Panamie, którą zamknięto w tym miesiącu, co kosztowało First Quantum miliardy dolarów. Oczekiwano, że kopalnia Cobre Panama przyniesie ponad 10 miliardów dolarów przychodów i będzie odpowiadać od 4% do 5% PKB kraju.

Jednocześnie większość istniejących obecnie kopalń miedzi pochodzi ze starzejących się kopalń, których produkcja jest kosztowna. Dobrym tego przykładem jest największa kopalnia w Chile, która obecnie produkuje poniżej 250 tys. ton w porównaniu z ponad 500 tys. w 2010 r.

Inne firmy w Chile, w tym Teck Resources, odnotowały gwałtowny wzrost kosztów wydobycia, co doprowadziło do niższej produkcji.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Tymczasem cena miedzi gwałtownie wzrosła z powodu rosnącej inflacji na całym świecie. Ceny innych surowców, takich jak ropa naftowa, złoto, srebro i platyna, również gwałtownie wzrosły w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Towary te są postrzegane jako zabezpieczenie przed inflacją, ponieważ ich ceny rosną wraz ze wzrostem inflacji.

Prognoza cen miedzi/h2

Wykres miedzi autorstwa TradingView

W ciągu ostatnich kilku tygodni cena miedzi gwałtownie wzrosła. Jego cena rosła przez pięć tygodni z rzędu, osiągając najwyższy poziom od kwietnia 2022 r. Cena przeskoczyła kluczowy opór na poziomie 4,35 USD, co stanowi najwyższe wahanie w styczniu 2023 r.

Uformował się także wzór miseczki i uchwytu, co zwykle jest zwyżkowym znakiem. Miedź również przeskoczyła powyżej 50-tygodniowej średniej kroczącej i poziomu zniesienia Fibonacciego na poziomie 23,6%. Dlatego perspektywy dla miedzi są optymistyczne, a kolejnym punktem do obserwacji będzie cena 5 dolarów, co stanowi najwyższą zmianę w marcu 2022 r.

The post Prognoza cen miedzi: oto dlaczego znajduje się ona w trendzie wzrostowym nie do zatrzymania appeared first on Invezz

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez Invezz.com