Uran zmierza w stronę 100 dolarów za funt, ale rynki są ostrożne w obliczu „niedorzecznych” skoków

Invezz.com

Opublikowano 23.11.2023 12:57

Zaktualizowano 23.11.2023 13:41

Uran zmierza w stronę 100 dolarów za funt, ale rynki są ostrożne w obliczu „niedorzecznych” skoków

Invezz.com - W 2023 r. kontrakty terminowe na uran odnotowały imponujący wzrost i obecnie wzrosły o około 65% od początku roku.

Na początku tygodnia kontrakty na żółte ciasto nadal rosły, przekraczając po raz pierwszy od stycznia 2008 roku granicę 80 dolarów (63,7 funtów) za funt.

Source: TradingEconomics.com

Natomiast ropa WTI, gaz ziemny i węgiel są niższe odpowiednio o 5,6%, 26,1% i 46,1%.

W ciągu ostatniej dekady ceny na rynkach międzynarodowych spadły w następstwie tragedii w Fukushimie, co doprowadziło do znacznej nadpodaży.

Rosnący popyt/h2

Jednakże nowo odkryty popyt jest podtrzymywany przez globalne przejście w stronę wzrostu niskoemisyjnego, co oznacza tendencję w stronę ograniczania zużycia paliw kopalnych, a także solidne kontraktowanie usług użyteczności publicznej w sieciach energetycznych.

Ponadto występują sporadyczne problemy z dostawami z instalacji fotowoltaicznych i energii wiatrowej; a także znaczne zakłócenia w tradycyjnych przepływach energii podczas wojny na Ukrainie doprowadziły do większego zapotrzebowania na niezależne źródła zasilania i bezpieczeństwo dostaw.

W szczególności wiele krajów europejskich boryka się z trudnościami związanymi z dostawami rosyjskiego gazu, zwłaszcza od czasu wprowadzenia sankcji i eksplozji Nord Stream.

Zmieniający się krajobraz oznacza odrodzenie się energetyki jądrowej w krajach takich jak Niemcy, które cofnęły wcześniejszą decyzję o zamknięciu swoich obiektów.

Obecnie w Japonii energia jądrowa stanowi jedynie 7% dostaw energii w kraju, ale rząd wdrożył strategię mającą na celu zwiększenie jej udziału do 20–22% do 2030 r.

Jednym z największych wschodzących źródeł popytu są Chiny, które w tej dekadzie mają za cel budowę 32 nowych reaktorów jądrowych.

Wyzwania związane z dostawami/h2

Według danych Światowego Stowarzyszenia Jądrowego światowy popyt wynosi 180 milionów funtów rocznie, czyli jest znacznie większy niż produkcja wynosząca niecałe 145 milionów funtów.

W 2017 roku największy na świecie producent, Kazachstan, ogłosił plany ograniczenia produkcji uranu o 20% ze względu na nadwyżkę podaży na rynku.

Jednak w związku ze zmianą cen uranu Kazatomprom (LON:KAPq) ujawnił niedawno plany zwiększenia wolumenów w 2025 r., co zwiększy dostawy pierwotne o 6000 ton pierwiastkowego uranu (tU).

Jednak w tej chwili ograniczona podaż Kazachstanu będzie nadal wspierać trend wzrostowy.

Zostało to wzmocnione przez Justina Huhna, założyciela Uranium Insider, który zauważył:

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

…Chińczycy zamierzają w dalszym ciągu zwiększać ilość uranu skupowanego w Kazachstanie. To nie spowoduje spowolnienia. Tendencja ta dopiero się zaczęła.

Co więcej, Niger, który jest siódmym co do wielkości producentem uranu, podnosi się po zamachu stanu, który miał miejsce na początku roku, co pogłębia zakłócenia w łańcuchu dostaw.

Cameco Corp (TSX: TSX:CCO; NYSE: CCJ), największa i najbardziej płynna spółka w branży, stanęła przed wyzwaniami produkcyjnymi w kopalniach Cigar Lake, Key Lake i McArthur River, co wymusiło rewizję w dół prognozowanej produkcji o 9%. do 30,3 mln funtów koncentratu uranu.

Poprawa cen do najwyższych poziomów od lat pobudziła także akcje kluczowych spółek branżowych, w tym Cameco, które odnotowały wzrost o 98,5% od początku roku.

Inne główne spółki, takie jak NexGen Energy (TSX:NXE) (TSX: NXE; NYSE: NXE; ASX: NXG) i Uranium Energy (NYSE: NYSE:UEC) również wzrosły odpowiednio o 47,9% YTD i 69,6% YTD.

Nowe zachęty i długoterminowy trend/h2

Steven Schoffstall, dyrektor ds. zarządzania produktami ETF w Sprott Asset Management, uważa, że metal jest obecnie znacznie bliższy swojej cenie motywacyjnej, czyli tempu, w jakim zachęca się producentów do rozszerzania działalności, a zakłady czerpią zyski.

Oczekuje, że dla całej branży cena motywacyjna kształtuje się obecnie na poziomie 75-80 dolarów i wykazując tendencję wzrostową, będzie nadal wspierać ponowne uruchomienie kopalń, co ostatecznie ustabilizuje produkcję.

Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na uran, czy to z punktu widzenia niskoemisyjnego, czy bezpieczeństwa energetycznego, Światowe Stowarzyszenie Jądrowe spodziewa się, że do roku 2040 jego zakupy wzrosną prawie dwukrotnie, do 300 milionów funtów rocznie.

W programie Resource Talks John Ciampaglia, dyrektor generalny Sprott Asset Management, dodał:

…Możemy przewidzieć, że od chwili obecnej do 2040 r. pozostanie półtora miliarda funtów niezaspokojonego zapotrzebowania w oparciu o przewidywany wzrost mocy w zakresie energii jądrowej…

Perspektywy/h2

Biorąc pod uwagę obecną nierównowagę na rynku fizycznym, Ciampaglia uważa, że cena tego metalu może wzrosnąć do 100 dolarów lub więcej za funt, co oznacza wzrost o 25% w ciągu najbliższego półtora roku.

Gracze na rynku uranu prawdopodobnie odetchną z ulgą, gdy metal utrzyma się na poziomie 80–90 dolarów, na którym to poziomie koszty rozwoju nowych kopalń i odtworzenia złóż prawdopodobnie zostaną odpowiednio zrekompensowane.

To powiedziawszy, wyższa trajektoria cen nie będzie płynna i będzie przewidywana duża zmienność.

Sektor ten jest podatny na znaczne wstrząsy i spekulacje ze względu na jego wciąż ograniczone rozmiary, restrykcyjne zasady dotyczące poszukiwań, wyczerpywanie się czynnych kopalń oraz wpływ stale zmieniających się czynników geopolitycznych.

Co więcej, obecnie zapasy uranu są niewielkie i malejące, a przez to jeszcze bardziej podatne na wstrząsy.

Na przykład zapasy uranu naturalnego i wzbogaconego w UE w 2021 r. wystarczały na trzy lata, ale nadal maleją i według doniesień są o 21% niższe niż poziom z 2018 r., podczas gdy popyt w dalszym ciągu rośnie.

W Stanach Zjednoczonych krajowe moce wzbogacania zaspokajają jedynie jedną trzecią zapotrzebowania prognozowanego na 2035 r., podczas gdy zapasy kształtują się na poziomie 1,2 roku.

Analitycy polityki energetycznej Rowen Price, Ryan Norman i Alan Ahn argumentowali, że:

Jest prawdopodobne, że na kontynuację pracy wielu amerykańskich elektrowni jądrowych mogą natychmiast wpłynąć zakłócenia na światowym rynku dostaw paliw.

Sytuacja ta może oznaczać, że skoki cen się utrzymają.

Matthew Gordon, partner i CIO w Ptolemy FO, przestrzegł:

…moją kolejną obawą inwestorów jest to, że cena osiągnie gwałtowny wzrost. Podobają mi się te wyższe dołki, ale myślę, że dojdziemy do czegoś absurdalnego… i możemy spowodować pewne szkody

Podsumowując, wydaje się, że podstawy uranu powodują wzrost cen. Jednakże osoby patrzące długoterminowo muszą zwracać uwagę na ryzyko związane z niezwykle niestabilną ścieżką do wyższych cen.

The post Uran zmierza w stronę 100 dolarów za funt, ale rynki są ostrożne w obliczu „niedorzecznych” skoków appeared first on Invezz

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez Invezz.com