Co dalej z Coinbase? USDC postrzegany jako dywersyfikator na niepewnym rynku

Invezz.com

Opublikowano 31.08.2023 11:13

Zaktualizowano 31.08.2023 11:41

Co dalej z Coinbase? USDC postrzegany jako dywersyfikator na niepewnym rynku

Coinbase (Nasdaq:NASDAQ:COIN) nabywa udziały w kapitale operatora kryptowalut Circle Internet Financial. W ramach tej przeprowadzki spółka joint venture pomiędzy Coinbase i Circle, Center Consortium, zostaje zamknięta.

„Centrum nie będzie już istnieć jako samodzielny podmiot, a Circle pozostanie emitentem USDC, przenosząc wszelkie obowiązki związane z zarządzaniem i operacjami Centrum do swoich obowiązków” – napisali dyrektor generalny Circle Jeremy Allaire i dyrektor generalny Coinbase Brian Armstrong w poście na blogu sprzed dwóch tygodni. temu.

W oświadczeniu dodano, że wraz z rosnącą przejrzystością przepisów dotyczących monet stabilnych na całym świecie odrębny organ zarządzający, taki jak Centrum, nie jest już potrzebny. Circle przejmie pełną kontrolę nad emisją i zarządzaniem USDC. Wcześniej za emisję odpowiadało Center Consortium, założone przez Coinbase i Circle w 2018 roku, ale teraz Circle będzie jedynym emitentem USDC.

Ogłoszenie potwierdziło również, że przychody pochodzące z odsetek uzyskanych od rezerw dolarowych zabezpieczających tokeny USDC będą w dalszym ciągu dzielone pomiędzy obie firmy, chociaż podział będzie teraz równy.

Obie firmy dodały, że USDC zostanie uruchomione w sześciu nowych blockchainach. Po tej wiadomości akcje Coinbase wzrosły o 3%. Akcje spółki spadły o 30% w porównaniu z poprzednim miesiącem, choć od początku roku nadal rosną o 123%.

Rezerwy USDC maleją/h2

Duet ma nadzieję, że to posunięcie pomoże wzmocnić USDC, który od marca tego roku odnotowuje znaczne odpływy. Stabilna moneta została uwikłana w upadek Silicon Valley Bank, a 8% rezerw zabezpieczających tokeny USDC było przechowywanych w obecnie upadłym banku. USDC stracił swoją pozycję w wyniku tego incydentu, spadając na giełdach aż do 88 centów, choć odbił się, gdy administracja USA wkroczyła, aby zagwarantować depozyty w SVB.

Oprócz kryzysu bankowego, stablecoin ucierpiał również w wyniku poważnych represji regulacyjnych w USA, tracąc znaczną pozycję na rzecz europejskiego rywala Tethera. Odkąd Coinbase został pozwany przez SEC, kapitalizacja rynkowa USDC spadła o 40%, co odpowiada wypływom środków o wartości 17 miliardów dolarów.

Wracając do Coinbase, największa na świecie giełda notowana na giełdzie będzie miała nadzieję, że wyeliminowanie spółki joint venture pomoże jej w dalszej dywersyfikacji strumieni przychodów. Rynek kryptowalut ucierpiał w zeszłym roku z powodu ogromnego spadku wolumenu podczas bessy, co spowodowało odpowiedni spadek strumienia przychodów Coinbase.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Podczas gdy ceny kryptowalut – i akcje Coinbase – odbiły się jak dotąd w tym roku, wolumen, płynność i zainteresowanie tą przestrzenią nadal utrzymują się na poziomach poniżej szczytu hossy. Coinbase weszła na giełdę w kwietniu 2021 r., na krótko przed szczytem rynku w listopadzie tego roku, i pozostaje 80% poniżej ceny z pierwszego dnia, pomimo tegorocznego wzrostu o 122%.

Dywersyfikacja dochodów/h2

Na początku tego miesiąca Coinbase ogłosiło zyski za drugi kwartał, które podsumowały trudne otoczenie. Pomimo gwałtownego wzrostu cen kryptowalut na początku roku, przychody giełdy spadły.

Giełda pracuje nad odwróceniem sytuacji, co podkreślają dwie rundy zwolnień w zeszłym roku. Wyniki wykazały również, że koszty operacyjne spadły o połowę w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jednakże w odniesieniu do ogłoszenia w tym tygodniu dotyczącego UDCS, należy zauważyć, że po raz pierwszy udział Coinbase w przychodach spoza handlu był większy niż w przypadku miejsca obrotu.

51% całkowitych przychodów pochodziło z subskrypcji i usług (co odpowiada 335 milionom dolarów). Kluczowym elementem tego są dochody odsetkowe – przy oprocentowaniu bonów skarbowych przekraczających 5% łatwo jest zobaczyć, jak duże monety typu stablecoin stały się tak lukratywne. Dowodem tego był zdumiewający zysk w wysokości 850 milionów dolarów, jaki Tether osiągnął w drugim kwartale, napędzany zapasami bonów skarbowych o wartości 72,5 miliarda dolarów.

Ta dywersyfikacja dochodów jest kluczowa dla Coinbase. Wolumen obrotu charakteryzował się dużą zmiennością i, jak wspomniano wcześniej, w ciągu ostatnich dwóch lat gwałtownie spadał. Patrząc na wolumeny na wszystkich scentralizowanych giełdach, widzimy obecnie poziomy obserwowane ostatnio w 2020 r.

Coinbase została założona dopiero w 2012 roku, czerpiąc korzyści z szalejącej zmienności Bitcoina, a firma eksplodowała wraz z popularnością Bitcoina. Kiedy w kwietniu 2021 r. wszedł na giełdę, był wyceniany na blisko 100 miliardów dolarów.

Od tego czasu jednak doświadczył ciemnej strony zmienności Bitcoina – cena kraterowa spowodowała spadek wolumenu obrotu i pociągnęła za sobą akcje COIN. Stąd chęć podjęcia możliwie najlepszej dywersyfikacji, chociaż należy również zauważyć, że rezerwy monet stabilnych będą nierozerwalnie powiązane ze stanem całego systemu kryptograficznego, a co za tym idzie, także z ceną Bitcoina.

Wykreślenie ceny akcji Coinbase w stosunku do Bitcoina od czasu publicznego wprowadzenia tej pierwszej pokazuje, jak bardzo giełda jest zależna od wrażliwej ceny największej kryptowaluty na świecie – i jak również osiąga ona słabsze wyniki.

Dodanie indeksu Nasdaq jako kolejnego punktu odniesienia jeszcze bardziej oddaje makabryczny charakter wyników Coinbase:

Co dalej z Coinbase?/h2

Walka o Coinbase była ogromna, odkąd weszła na giełdę. I choć powyższa dywersyfikacja jest ostrożnym posunięciem, rzeczywistość jest taka, że jest to atut, który zawsze będzie wiązany z Bitcoinem.

Po stronie USDC stracił znaczną pozycję na rzecz swojego największego rywala, Tethera, który niedawno osiągnął najwyższy w historii poziom 84 miliardów dolarów i posiada dominujące dwie trzecie udziału w rynku monet stabilnych. Kliknij „oś czasu odtwarzania” na poniższym wykresie, aby zobaczyć, jak zmieniła się kapitalizacja rynkowa USDC w stosunku do USDT – ten ostatni odnotował 26% wzrost udziału w rynku pomimo ogólnego spadku kapitalizacji rynkowej monet stablecoin o 18%.

Dlatego wyzwań jest tutaj wiele. Jednak partnerstwo pomiędzy Coinbase i Circle ma sens z obu stron. Coinbase, pomimo swoich problemów, pozostaje jedną z większych giełd. Zwłaszcza biorąc pod uwagę trwające problemy wokół Binance, jego miejsce jako istotnego – i godnego zaufania – instrumentu finansowego, można wykorzystać do zwiększenia wykorzystania USDC.

To powiedziawszy, regulacja jest tutaj kluczowym czynnikiem. W czerwcu Coinbase został pozwany przez SEC i chociaż opinie na temat tego, jaki może być wynik, nie można zaprzeczyć, że dodaje on warstwę niepewności i jak wstrząsający może być negatywny wynik dla jej działalności. Należy jednak powiedzieć, że niedawne pozytywne orzeczenia w sprawach Ripple i Grayscale dobrze wróżą całej branży.

Pomimo wzrostu nadziei związanych z regulacjami, jaki nastąpił kilka miesięcy temu, Tether utrzymuje przewagę wynikającą z lokalizacji w Europie, a tym samym omija wiele potencjalnych problemów związanych z papierami wartościowymi krążącymi wokół USDC i Coinbase. Tymczasem EDX Markets ogłosiło uruchomienie nowej giełdy kryptowalut wspieranej przez takie nazwy jak Fidelity, Schwab i Citadel Securities. Przewaga Coinbase jako pierwszego gracza jest w USA ogromna, ale może wkrótce stać się mniej samotnym miejscem.

A co z mnóstwem niedawno uruchomionych aplikacji typu spot ETF? Może to popchnąć kapitał dalej w kryptowaluty, a tym samym stać się dobrodziejstwem dla Coinbase, ale zapewnia także inwestorom kolejną możliwość uzyskania ekspozycji na Bitcoin bez otwierania konta Coinbase. Jasne, wydaje się, że fundusze ETF byłyby niczym innym jak dodatnim wynikiem netto dla całej przestrzeni, ale warto o tym pamiętać jako zastrzeżenie.

Podsumowując, wiadomości na temat nowej struktury USDC wydają się rozsądnym posunięciem. Jednak Coinbase toczy bitwę na wielu frontach i niepewność jest tutaj duża (nawet w przypadku warunków kryptograficznych!). W tym roku akcje spółki rosły w najlepsze i nawet po spadkach nadal rosną o 123%. Być może pewnego dnia spółka powróci do wzniosłych dni pandemii, a jej wycena będzie bliska 100 miliardów dolarów, ale przed nią stoją zniechęcające przeszkody.

The post Co dalej z Coinbase? USDC postrzegany jako dywersyfikator na niepewnym rynku appeared first on Invezz.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez Invezz.com