Dlaczego Bitcoin spada?

Investing.com

Opublikowano 22.01.2022 19:50

Zaktualizowano 23.01.2022 09:27

Investing.com - Cena Bitcoina i Ethereum, dwóch największych aktywów cyfrowych pod względem kapitalizacji rynkowej, spadła o ponad 40% od połowy listopada. Bitcoin osiągnął rekordowy poziom około 69 000 dol. w listopadzie, po czym spadł do około 34 432 dol. w dniu 22 stycznia o godz. 19.00 czasu polskiego. Jest to poziom, poniżej którego "nie ma zbyt wiele wsparcia aż do poziomu 30 000 dolarów", twierdzi Edward Moya, starszy analityk rynku w Oanda.

Aktualizacja: Bitcoin odrabia straty w niedzielę rano i o godz. 09:26 rośnie delikatnie 0,2% do poziomu 35 608 dolarów.

Poniżej przedstawiamy główne powody spadku kryptowaluty.

1. Podwyżki stóp procentowych przez FED/h2

Mimo, że w jakimś zakresie rynek jest przygotowany na zmiany w polityce FED, inwestorzy z pewną dozą niepewności przyglądają się temu, jak seria podwyżek przełoży się na zachowanie akcji i kryptowalut.

Fed może podnieść stopy już w marcu. W rezultacie inwestorzy wycofują się z bardziej ryzykownych i spekulacyjnych klas aktywów, takich jak kryptowaluty.

"Kryptowaluty nie są już aktywami odizolowanymi od ryzyka, które nie reagują na zmiany w globalnej polityce" - powiedziała Clara Medali, dyrektor ds. badań w KAICO, dostawcy danych na temat rynku kryptowalut. "Nie jest zaskoczeniem, że obie zaczynają być bardziej zmienne, gdy kurki płynności się odkręcają".

h2 /h2 h2 2. Coraz większa korelacja z rynkiem akcji/h2


Coraz większa adaptacja kryptowalut powoduje, że są one jeszcze bardziej powiązane i wrażliwe na ruchy na rynku akcji, który w piątek i ogólnie pod koniec tygodnia wyraźnie tracił. Pisaliśmy o tym w tym tygodniu w artykule "Cena Bitcoina podąża bardziej za Nasdaq niż za 'bezpiecznymi przystaniami '.

Inwestorzy przeglądają swoje portfolia. Wyprzedaż popularnych akcji technologicznych (np. Netflix w tym tygodniu ) może skłaniać ich do upłynnienia pozycji w posiadanych kryptowalutach, aby ograniczyć łączne straty i spełnić wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego.

3. Regulacje - temat wraca jak bumerang/h2

Oprócz tumultu politycznego wokół Rosji w tym tygodniu, Bank Centralny tego kraju wzbudził niemałe poruszenie wśród społeczności inwestorów kryptowalutowych. Zaproponował zakazu wydobycia i handlu kryptowalutami. Zobacz artykuł: Rosyjski bank centralny za zakazem kryptowalut .

Rosja odpowiada za ponad 10% wydobycia Bitcoin i niebagatela 5 miliardów dolarów w handlu kryptowalutami. Oprócz tego, na horyzoncie szykują się nowe ramy regulacyjne dotyczących kryptowalut w USA, Europie i innych krajach.

Administracja Bidena przygotowuje się do wydania wstępnej strategii dla cyfrowych aktywów już w przyszłym miesiącu i zleca agencjom federalnym ocenę ryzyka i możliwości, jakie one stwarzają - podaje Bloomberg.

4. Kryptowaluty nie mają dni wolnych od pracy/h2

Sektor ma tendencję do największych spadków w weekendy i święta. Dlaczego? Jednym z powodów niestabilności kryptowalut w weekendy jest mniejsza liczba transakcji. Gdy wolumen jest niski, ta sama wielkość transakcji może znacznie bardziej wpływać na ceny.

Czy warto rozważyć zakup bitcoina?/h2

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Warto podkreślić, że w najbliższym czasie nastawić się musimy na wzrost awersji do ryzyka, który nie będzie sprzyjał dobremu klimatowi w sektorze kryptowalut.

Zanim klikniemy w przycisk “KUPUJ” warto przemyśleć swój poziom tolerancji na ryzyko, jako, że Bitcoin to wyjątkowo zmienne aktywo. Stara zasada głosi, że najlepiej jest inwestować kwotę, którą jesteśmy pewni, że możemy stracić.

Autor: Katarzyna Plewa

Wszystko o Bitcoin znajdziesz na Investing:

  • h5 Notowania analiza techniczna /h5
  • h5 Ranking wszystkich kryptowalut /h5
  • h5 Dodaj notowania najważniejszych kryptowalut na Twoją stronę lub bloga/h5
  • h5 Poznaj sentyment traderów na parze BTC/USD. /h5
  • h5 Skorzystaj z konwertera Bitcoin na PLN /h5

------------------------

h3 Subskrybuj Investing.com Polska na GoogleNews /h3

------------------------

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany