SafeMoon to powtórka z FTX? Twórcy projektu aresztowani! Kurs SFM leci na łeb na szyję

CrypS.pl

Opublikowano 02.11.2023 12:42

Zaktualizowano 02.11.2023 14:10

SafeMoon to powtórka z FTX? Twórcy projektu aresztowani! Kurs SFM leci na łeb na szyję

CrypS.pl - Kontrowersyjny projekt SafeMoon kolejny raz trafia na nagłówki kryptowalutowych portali i znów dzieje się to w atmosferze skandalu. Wczoraj amerykańska SEC przekazała, że złożono oficjalny pozew sądowy przeciwko jego twórcom. Do akcji wkroczył także Departament Sprawiedliwości (DoJ) i dokonano aresztowania dwóch osób.

Nawiązanie do upadłej giełdy FTX nie jest przypadkowe, bowiem dyrekcja SafeMoon jest oskarżona o podobne przestępstwa finansowe, jakich dopuścił się Sam Bankman-Fried. Wczoraj tj. 1 listopada, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przekazała, że zarzuca się tej firmie oraz trzem członkom jej kadry kierowniczej defraudację środków należący do ich klientów. Mowa tutaj o kwocie przynajmniej 200 mln dolarów.

h2 Dyrektorzy SafeMoon aresztowani/h2 Według informacji przekazanych mediom przez SEC, przedsiębiorcom stojącym za projektem SafeMoon zarzuca się defraudację środków wchodzących w skład funduszy korporacyjnych. Co więcej, mieli się także dopuścić sprzeniewierzenia funduszy inwestorów.

Oskarżeni to dyrektor generalny firmy – John Karony – oraz – dyrektor ds. technologii – Thomas Smith. Lista zarzucanych im przestępstw, to spisek, który miał na celu popełnienie oszustwa związanego z papierami wartościowymi, spisek nakierowany na popełnienie oszustwa drogą elektroniczną oraz spisek związany z praniem pieniędzy.

W sprawie sprzedaży niezarejestrowanych papierów wartościowych w postaci tokena SFM oskarżycielem jest SEC, za pozostałe przestępstwa powodem w tej sprawie jest Departament Sprawiedliwości.

Weźmy pod uwagę, że ta instytucja zazwyczaj angażuje się w tego typu sprawy, dopiero gdy jest już w posiadaniu solidnych dowodów na to, że ktoś dopuścił się poważnego przestępstwa. Wyżej wymienieni dyrektorzy zostali wczoraj aresztowani i przewiezieni do aresztu.

Trzeci z oskarżonych podmiotów – Kyle Nagy – przebywa wciąż na wolności.

Więcej światła na temat nielegalnych działań w tej sprawie rzuciła SEC. Ponoć działania marketingowe SafeMoon miały na celu przekonanie inwestorów, że ich aktywa zostaną zablokowane w konkretnej puli płynności i nikt nie będzie miał do nich dostępu. Jednakże depozyt miał pozostać otwarty dla dyrekcji, która była w stanie obracać tymi środkami na potrzeby własnych prywatnych celów.

Jak twierdzono, oskarżeni celowo wprowadzili inwestorów w błąd i przeznaczyli miliony dolarów na podsycenie swojego chciwego planu i wzbogacenie się, kupując niestandardowy samochód sportowy Porsche (ETR:P911_p), inne luksusowe pojazdy i nieruchomości
Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

– przekazał mediom prokurator Breon Peace.

h2 Na czym dokładnie opiera się SafeMoon?/h2 Projekt ten wystartował w czasie ostatniej hossy, w marcu 2021 roku. Między 12 marca a 20 kwietnia kurs jego kryptowaluty – SFM – zwiększył się o 55 000%, a całkowita kapitalizacja rynkowa znalazła się na poziomie 5 miliardów dolarów.

Jednakże już wtedy branżowe media ostrzegały inwestorów, że zapewnienia twórców odnośnie stabilności wartości rynkowej są grubo przesadzone. Obawy te okazały się słuszne już w maju 2021 roku, gdy wykryto lukę w kodzie smart kontraktu zabezpieczającego protokół puli płynności. Wtedy to kurs SFN spadł o prawie 70%.

Jednakże niedługi czas później kapitalizacja rynkowa tokena ponownie wzrosła o 8 miliardów dolarów. Komisarze SEC twierdzą, że powodem tego stanu rzeczy było sprzeniewierzyli środki z funduszu firmy przed jej dyrekcję, by sztucznie zawyżyć kurs kryptowaluty. Co więcej, CEO projektu, czyli wspomniany już John Karony, usłyszał zarzuty o stosowanie wash tradingu, by dopuścić się oszustwa podatkowego.

h2 Szemrane towarzystwo/h2 Czy jednak powinniśmy robić wielkie, zdziwione oczy w następie pojawienia się doniesień o zatrzymaniu twórców SafeMoon? Sprawa wyglądała na SCAM już od dawna.

Przypomnijmy, że już na początku zeszłego roku prezes firmy oraz kilku współpracujących z nią celebrytów zostało oskarżonych o działania w oparciu o schemat „pump and dump”, czyli sztuczne pompowanie ceny danego aktywa. Również były już dyrektor marketingu był posądzony o nagabywanie do kupowanie tej kryptowaluty i zarzucono mu celowe wprowadzanie inwestorów w błąd.

W tym roku natomiast doszło do zhackowania protokołu SafeMoon, z którego skradziono prawie 9 milionów dolarów. Co prawda, napastnik zgodził się zwrócić 80% łupu, jednakże sprawa była bardzo podejrzana. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu.

h2 Token SafeMoon leci na dno/h2 Nie dziwnym jest, że skoro na jaw wyszło, że skoro fundamenty projekty w postaci uczciwości jego twórców zostały mocno podtopione, to i inwestorzy zaczęli pozbywać się jego natywnej kryptowaluty.

Kurs SFM leci na łeb na szyję. W momencie pisana tego artykułu cena token wynosi 0.00005663 dolara. Kryptowaluta straciła na wartości już prawie 70% w ciągu 24 godzin.

Kurs SFM spada. Źródło: TradingView

Czytaj całość na CrypS.pl

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany