Ten halving różni się od poprzedniego w wielu kwestiach. Oto najważniejsze z nich

CrypS.pl

Opublikowano 21.04.2024 11:04

Zaktualizowano 21.04.2024 11:40

Ten halving różni się od poprzedniego w wielu kwestiach. Oto najważniejsze z nich

CrypS.pl - Rynek bitcoina rządzi się swoimi prawami, a kluczową rolą w tym sektorze odgrywa swego rodzaju cykliczność. Ta jest napędzana m.in. przez halving, który odbywa się regularnie co 4 lata. Co jednak się zmieniło od 2020 roku w branży największej z kryptowalut i dlaczego jest to ważne dla jej dalszego rozwoju?

  • Wczoraj dokonał się kolejny, czwarty już halving Bitcoina. Od momentu jego poprzedniej edycji z 2020 roku ekosystem ten zdążył doświadczyć kilku przełomowych zmian, które popchnęły jego rozwój mocno do przodu,
  • W międzyczasie znów mocno wzrosło zainteresowanie bitcoinem na świecie, jego kurs zdążył osiągnąć nowe ATH przed halvingiem, a w tym roku uruchomiono także spotowe ETF-y w USA. To nie koniec rewelacji, jakich doświadczyliśmy w ostatnich latach.
h2 O co jest bogatsza branża bitcoina niż 4 lata temu?/h2 Wydarzenie stanowiące punkt przełomu, w wyniku którego poziom nagród wypłacanych górnikom BTC zmniejsza się o połowę, co jest równoznaczne z redukcją podaży nowych monet o 50%, budzi od zawsze skrajne emocje wywołane oczekiwaniami na wzrost ceny tej kryptowaluty.

Tak przynajmniej było zawsze w następstwie minionych halvingów, po których kurs bitcoina silnie rósł. Nie inaczej jest i w tym przypadku, gdy wielu ekspertów i analityków nastawia się na wybicie BTC na nowe szczyty. Jednakże tym razem rajd cenowy może być o wiele razy mocniejszy, czego katalizatorem mogą okazać się czynniki wynikające ze zmian, jakie dokonały się w tym ekosystemie na przestrzeni ostatnich 4 lat.

Wzrost użytkowników kryptowalut Przede wszystkim, globalna świadomość dot. kryptowalut znacznie się zwiększyła, a ta klasa aktywów stała się już częścią finansowego mainstreamu. Od 2020 roku liczba osób na świecie, które są w posiadaniu cyfrowych aktywów wzrosła o ponad 400%. W czasie poprzedniego halvingu było to około 100 mln użytkowników, jak wynika z szacunków Cambridge Center for Alternative Finance (CCAF). Pod koniec 2023 roku poziom ten wzrósł do około 580 mln osób.

Nie ma jeszcze oficjalnych danych, jak wygląda ten stan na II kwartał 2024 roku, ale biorąc pod uwagę ostatnie wzrosty (licząc od początku br.), które pokazały, że wbrew twierdzeniom niektórych sceptyków bitcoin wciąż ma się dobrze, można wnioskować, że do tego rynku dołączyło wiele nowych osób.

ETF-y spot na bitcoina i przedwczesne ATH O wyjątkowości obecnego cyklu świadczy także to, że kurs bitcoina zdołał osiągnąć swoje nowe ATH jeszcze przed kolejnym halvingiem. Taka sytuacja nie miała miejsca jeszcze nigdy dotąd w 15-letniej historii tej kryptowaluty. Więcej o tym ewenemencie pisaliśmy w tym miejscu.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Kurs bitcoina podniósł się od początku roku o 60%, czego zasługą zdecydowanie jest właśnie następny czynnik odróżniający tę hossę od poprzednich. Chodzi tutaj mianowicie o uruchomienie na początku stycznia funduszy giełdowych (ETF-ów) śledzących cenę spot bitcoina.

Wiele podmiotów walczyło z amerykańskimi regulatorami o zgodę na tego typu instrument finansowy od przeszło 11 lat, ale dopiero teraz SEC ugięła się i wyraziła zgodę. Jak na razie, możemy mówić o sukcesie ETF-ów na BTC, które wygenerowały do teraz około 15 miliardów dolarów wpływu netto na ten rynek ze strony inwestorów instytucjonalnych. Wszystko wskazuje na to, że jest to dopiero początek pokazu siły, jaką rynek BTC otrzyma dzięki tym funduszom giełdowym.

– dodaje Mellerud.

Czytaj całość na CrypS.pl

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany