5 najważniejszych wiadomości z rynków finansowych, czwartek

Investing.com

Opublikowano 15.02.2018 11:21

5 najważniejszych wiadomości z rynków finansowych dziś

Investing.com - 5 najważniejszych wiadomości, z rynków finansowych, o których powinien wiedzieć każdy inwestor dziś - czwartek, 15 lutego

  1. Rynki globalne kontynuują wzrosty

Światowe rynki akcji na plusach, przedłużając serię wzrostową z tego tygodnia, podczas gdy inwestorzy giełdowi wydawali się nie przejmować najnowszymi danymi o inflacji w USA.

Rynki azjatyckie zakończyły dzisiejszą sesję w większości na plusach, gdzie japoński indeks Nikkei 225 odnotował zysk o 1,4%, podczas gdy indeks Hang Seng w Hong Kongu, wzrósł o blisko 1,8%, chociaż wolumen handlowy w znacznej części regionu pozostawał ograniczony, w związku z obchodami święta Nowego Roku.

W Europie giełdy odnotowały znaczne wzrosty, ponieważ umocnienie widziane na rynkach zagranicznych, poprawiło nastroje. Niemiecki wskaźnik DAX wzrasta o około 1%.

Kontrakty terminowe na amerykańskim rynku akcje wskazywały na wzrostowe otwarcie na Wall Street, gdzie indeks Dow był na dobrej drodze do zarejestrowania piątej wzrostowej sesji z rzędu, a akcji wciąż odrabia straty po spadkach z początku tego miesiąca.

Kontrakty terminowe na indeks Dow, wskazują na wzrost o 290 pkt. (1,2%), podczas gdy na indeks S&P 500 zyskują 22 pkt. (0,8%), natomiast Nasdaq 100 umacnia się o 50 pkt. (0,8%).

W środę również odnotowano wzrosty na Wall Street, gdzie trzy główne indeksy zyskały o ponad 1%.

  1. Rentowności obligacji skarbowych coraz wyżej; obligacje 10-letnie zbliżają się do 2,95%

Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych kontynuowały tegoroczną serię wzrostów, gdzie rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich odnotowała maksimum sesji na 2,944%, poziomu niewidzianego od stycznia 2014 roku. Aktualnie kształtując się na pułapie 2,930%, co stanowi wzrost o 1,7 punktu bazowego (0,6%).

Rentowność obligacji 10-letnich, nie przekroczyła 3% od końca 2013 roku, choć część inwestorów uważa, że poziom ten zostanie przetestowany w najbliższych tygodniach, rozpoczynając rok na poziomie 2,4%.

Rentowność obligacji 7-letnich osiągnęła maksimum na 2,877%, najwyżej od kwietnia 2011 roku, natomiast 5-letnich na 2,687%, poziom ostatni raz odnotowany w kwiecień 2010 roku.

Jeśli dalej będą się umacniać, to z pewnością wpłynie to po raz kolejny na rynek akcji. Rosnące rentowności mogą zmniejszać popyt na aktywa uważane za bardziej ryzykowne, takie jak akcje.

  1. Dolar pozostaje w defensywie

Dolar amerykański utrzymuje trend spadkowy, osiągając nowe 15-miesięczne minimum w stosunku do jena, pomimo powszechnych oczekiwań na szybsze podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, ze względu na obawy wokół rosnącego deficytu budżetowego.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Indeks dolara amerykańskiego, który stanowi o sile papierowej waluty USA względem koszyka sześciu głównych walut, obniżył się o 0,3% do 88,62, po tym, jak dzień wcześniej zarejestrował spadek o 0,6%, pomimo silnej inflacji.

Względem jena, dolar obniżył się dziś aż do 106,18, najniższego poziomu od listopada 2016. Amerykańska waluta odrobiła następnie część strat i aktualnie kształtuje się na 106,45, co stanowi obniżenie o 0,5%.

Wśród pozostałych walut, euro wzrosło o 0,3% do pułapu 1,2485, po wcześniejszym zarejestrowaniu 10-dniowego maksimum o wartości 1,2510.

Czwartkowy kalendarz ekonomiczny zawiera kolejne amerykańskie dane dotyczące inflacji. Departament Handlu jeszcze dziś o godzinie 14;30, opublikuje wskaźnik cen dóbr produkcyjnych za styczeń.

Ankiety dotyczące warunków produkcyjnych w regionach Filadelfii i Nowego Jorku, a także raporty dotyczące tygodniowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych i produkcji przemysłowej, również znajda się dziś w centrum uwagi.

  1. Bitcoin zbliża się do poziomu 10,000 USD

Bitcoin zbliżył się do poziomu 10,000 USD, kontynuując odrabianie strat po wyprzedażach zanotowanych na początku miesiąca. Jego ceny utrzymują trend wzrostowy, ponieważ komentarze ze strony amerykańskich organów regulacyjnych, podczas przesłuchania w Senacie, w zeszłym tygodniu, były interpretowane jako bardziej pozytywne niż oczekiwano.

Kurs bitcoina wzrósł o 8%, kształtując się aktualnie na poziomie 9,508 USD, najwyższej od 1 lutego. Jego cena wzrosła już o ponad 19% w ostatnim tygodniu, po tym, jak 6 lutego Bitcoin odnotował ponad 2-miesieczne minimum na poziomie 6,000 USD.

Wśród pozostałych głównych kryptowalut, również odnotowano wzrosty, gdzie Ethereum, druga największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej, umocniła się o 5%, osiągając poziom 904 USD.

Trzecia co do wielkości kryptowaluta - Ripple zyskuje około 6%, do pułapu 1.0707 USD.

Tymczasem Litecoin odnotowuje wzrosty, drugi dzień z rzędu, kształtując się na poziomie 218 USD, najwyżej od 15 stycznia.

  1. Ceny ropy powiększają zyski po zarejestrowaniu najlepszej sesji od miesięcy

Ceny ropy kontynuowały wzrosty, dzień po tym, jak osiągnęły największy jednodniowy zysk od ponad dwóch miesięcy, ponieważ zapasy ropy w USA wzrosły mniej niż prognozowano, a saudyjski minister ds. energii, Khalid al-Falih, stwierdził, że najwięksi producenci naftowi wolą zacieśnić rynki, niż zbyt wcześnie zakończyć porozumienie o cięciach produkcyjnych.

Kontrakty terminowe na amerykańską ropę West Texas Intermediate, wzrosły o 0,7% do poziomu 61,01 USD za baryłkę, powiększając 2,4% zysk z poprzedniego dnia, największy jednodniowy wzrost od 26 grudnia.

Tymczasem kontrakty terminowe na ropę typu Brent odnotowują pułap 64,50 USD za baryłkę, w górę o 0,2%, podczas gdy w środę podskoczyły o 2,6%.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany