Akcje niemieckiego koncernu spadają najmocniej w historii! Nieskuteczny lek i gigantyczna kara w tle

FXMAG Poland

Opublikowano 21.11.2023 08:59

Akcje niemieckiego koncernu spadają najmocniej w historii! Nieskuteczny lek i gigantyczna kara w tle

Akcje niemieckiego giganta farmaceutyczno-chemicznego na poniedziałkowej sesji zanotowały największy spadek w całej historii spółki. Obecnie Bayer (ETR:BAYGN) jest notowany na poziomach z początku 2009 roku, a sytuacja spółki jest bardzo trudna.

h2 Na skróty:/h2

  • Niemiecki koncern Bayer przerwał prace nad swoim kluczowym kandydatem na lek
  • Asundexian miał być jednym z nowych filarów przychodów spółki
  • Bayer otrzymał również kolejny wyrok w sprawie rakotwórczego działania środka chwastobójczego Roundup
  • Spółka będzie musiała zapłącić kolejne odszkodowania, które tym razem przekraczają półtora mld dolarów
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
 

h2 Bayer najniżej od 2009 roku/h2 Na poniedziałkowej sesji akcje niemieckiego koncernu chemiczno-farmaceutycznego Bayer zanotowały największy w swojej giełdowej historii spadek notowań. Kurs akcji wchodzącego w skład indeksu DAX Bayera spadł aż o 18 proc., do poziomu 34 euro, co jest najniższą ceną od marca 2009 roku. Przyczyn tak gwałtownych spadków niemieckiego koncernu można doszukiwać się w dwóch nieoczekiwanych wydarzeniach. Po pierwsze, w weekend Bayer poinformował o przerwaniu zaawansowanych badań nad swoim nowym lekiem przeciwzakrzepowym o nazwie Asundexian. Kandydat Bayera w fazie początkowej trzeciej próby badań uzyskał słabsze rezultaty od dostępnego na rynku leku Eliquis opracowanego przez firmę Bristol-Myers Squibb i produkowanego przez amerykański koncern Pfizer. Bayer pokładał duże nadzieje w komercjalizacji Asundexianu - lek, który miał być stosowany u pacjentów wysokiego ryzyka udarów docelowo miał generować co najmniej 5 mld euro przychodów ze sprzedaży rocznie. Asundexian był też potencjalnym zastępcą leku przeciwzakrzepowego Xarelto, który już w 2026 roku utraci europejskie patenty, po tym jak został wprowadzony przez Bayera, we współpracy z koncernem Johnson & Johnson (NYSE:JNJ), na rynek w 2008 roku.

h2 Czytaj również: Już nie tylko węgiel? Spółka górnicza z GPW zapowiada rewolucję w swojej działalności/h2  

To jednak nie koniec problemów Bayera - na kilka godzin przed rozpoczęciem poniedziałkowego handlu okazało się, że spółka przegrała kolejny proces sądowy w USA, w ramach którego będzie musiała wypłacić odszkodowanie w wysokości ponad 1,5 mld dolarów.

Tym razem chodzi o proces w sprawie skoncentrowanego środka chwastobójczego Roundup, który zdaniem sądu miał działania rakotwórcze i przyczynił się do powstania nowotworów u powodów. To już czwarta z rzędu sprawa sądowa w USA dotycząca jednego z najpopularniejszych preparatów Bayera, w której niemiecki koncern przegrywa i musi wypłacić odszkodowania.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Zdaniem analityków Barclays (LON:BARC) przerwanie prowadzonych od zeszłego roku badań nad skutecznością Asundexianu stawia Bayer w bardzo trudnej sytuacji biznesowej i będzie wymagało od analityków radykalnej zmiany dotychczasowych wycen. Warto dodać, że Bayer prowadził badania nad kandydatem nad lek przeciwzakrzepowy samodzielnie, nie dzieląc kosztów z innymi podmiotami, jak miało to miejsce np. w przypadku Xarelto.

Nowy dyrektor generalny Bayera Bill Anderson (pełniący funkcję od czerwca tego roku) rozważa wydzielenie konkretnych segmentów działalności koncernu do osobnych spółek - osobno dla produkcji leków, produktów farmaceutycznych sprzedawanych bez recepty oraz środków chemicznych i preparatów do uprawy nasion. Oprócz tego planuje on uproszczenie procesu decyzyjnego i zmniejszenie kadry managerskiej.

h2 CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niemiecki koncern planuje zwolnienia grupowe - pracę straci kilka tysięcy osób/h2  

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany