Co wydarzy się w nadchodzącym tygodniu? Stopy procentowe w Polsce i kontynuacja sezonu wyników w USA

FXMAG Poland

Opublikowano 04.02.2023 17:29

Co wydarzy się w nadchodzącym tygodniu? Stopy procentowe w Polsce i kontynuacja sezonu wyników w USA

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

h2 Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych (środa 8 lutego)/h2 Patrząc na kalendarz makroekonomiczny z perspektywy polskiego inwestora, teoretycznie najważniejszym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia będzie drugie w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Dlaczego teoretycznie najważniejszym? Przede wszystkim dlatego, że decyzja o wysokości stóp procentowych NBP, jaką podejmie RPP jest w zasadzie oczywista. Niemal na pewno (na 99%) nie dojdzie do podwyżki stóp procentowych w Polsce, co oznacza, że stopa referencyjna pozostanie na dotychczasowym poziomie 6,75%, który obowiązuje od września zeszłego roku.

O ile sama decyzja jest w zasadzie pewna, o tyle większą uwagę rynku skupi na sobie czwartkowe wystąpienie prezesa NBP Adama Glapińskiego, które rozpocznie się o godz. 15:00. Podczas konferencji Glapińskiego będzie można usłyszeć nie tylko słynne frazy rodem ze stand-upu, ale również zdanie prezesa NBP na temat perspektyw ekonomicznych i przyszłej polityki pieniężnej.

h2 Bilans handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych (wtorek 7 lutego), kontynuacja sezonu wyników finansowych na Wall Street (Walt Disney (NYSE:DIS), Uber Technologies (NYSE:UBER), PepsiCo)/h2 Nadchodzący tydzień będzie dość ubogi w publikacje makroekonomiczne z czołowej gospodarki świata. Do najważniejszych danych można zaliczyć odczyty bilansu handlu zagranicznego za grudzień zeszłego roku, które poznamy we wtorek. Prognozy analityków zakładają ujemny bilans handlowy w grudniu, czyli import przekraczający wartość eksportu, na poziomie -68,5 bln dolarów, wobec -61,5 bln USD odnotowanych w listopadzie ubiegłego roku.

Cały przyszły tydzień będzie obfitował w wystąpienia członków Rezerwy Federalnej. Warto zwrócić szczególną uwagę na konferencję Jerome Powella we wtorek, która rozpocznie się o 18:40, szczególnie że może on odnieść się do piątkowych, bardzo mocnych danych z rynku pracy (NFP).

Nie zapominajmy też o trwającym sezonie publikacji wyników finansowych spółek notowanych na giełdach w USA. Mimo, że największe spółki z Wall Street już odkryły karty, przed nami wciąż publikacje wyników m.in.:

  • Activision Blizzard w poniedziałek 6 lutego (oczekiwany EPS 1,51 USD, przychody 3,19 mld dolarów)
  • Pinterest (NYSE:PINS) w poniedziałek 6 lutego (prognozowany EPS 0,27 USD, przychody 886,14 mln USD)
  • Take-Two Interactive w poniedziałek 6 lutego (oczekiwany EPS 0,89 dolara, przychody 1,46 mld USD)
  • Softbank Group we wtorek 7 lutego (oczekiwany zysk na akcję 0,06 dolara, przychody 12,38 mld USD)
  • Walt Disney w środę 8 lutego (oczekiwany EPS 0,79 USD na akcję, przychody 23,4 mld dolarów)
  • Uber Technologies w środę 8 lutego (szacowana strata na akcję 0,15 USD, prognozowane przychody 8,51 mld dolarów
  • AbbVie w czwartek 9 lutego (szacowany EPS 3,52 USD, przychody 15,33 mld USD)
  • PepsiCo w czwartek 9 lutego (szacowany EPS 1,65 USD, przychody 26,82 mld USD)
 

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

h2 Brytyjska gospodarka nad przepaścią? Dane o PKB za IV kwartał i grudniowa produkcja przemysłowa Wielkiej Brytanii/h2 Z perspektywy brytyjskich odczytów makroekonomicznych w nadchodzącym tygodniu kluczowy będzie piątek (10 lutego). O godz. 8:00 poznamy cały pakiet odczytów na temat tempa wzrostu gospodarczego i produkcji oraz przetwórstwa przemysłowego.

Wstępny odczyt PKB za czwarty kwartał zakłada dalsze hamowanie brytyjskiej gospodarki - analitycy spodziewają się wzrostu gospodarczego o zaledwie 0,4% w ujęciu rocznym (wobec 1,9% r/r w trzecim kwartale) i zerowej dynamiki wzrostu w ujęciu kwartalnym (wobec -0,3% k/k w IIIQ 2022).

h2 Inflacja w Niemczech za styczeń i grudniowa produkcja przemysłowa/h2 Biorąc pod lupę przyszłotygodniowe dane makroekonomiczne z gospodarki naszego zachodniego sąsiada nie sposób pominąć czwartkowych wstępnych odczytów inflacji konsumenckiej CPI i wskaźnika HICP w Niemczech za styczeń. Prognoza analityków zakłada, że inflacja CPI w Niemczech przestanie tracić na dynamice - konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie 9,2% r/r, wobec 8,6% r/r odnotowanych w grudniu zeszłego roku. Podobne oczekiwania dotyczą wskaźnika zharmonizowanego (HICP) - analitycy spodziewają się styczniowego odczytu na poziomie równych 10% w ujęciu rocznym, wobec 9,6% r/r w grudniu.

W poniedziałek (6 lutego) poznamy natomiast grudniowe odczyty na temat zamówień w niemieckim przemyśle, zaś we wtorek dane na temat produkcji przemysłowej w grudniu.

Wszystkie odczyty publikowane są o godz. 8:00.

h2 Kolejna podwyżka stóp procentowych Banku Australii?/h2 We wtorek (7 lutego) o godz. 4:30 polskiego czasu poznamy pierwszą w tym roku decyzję Banku Australii w sprawie wysokości stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada, że RBA zdecyduje się na dziewiątą w tym cyklu zacieśniania monetarnego podwyżkę oprocentowania dla dolara australijskiego o kolejne 25 punktów bazowych, podobnie jak miało to miejsce w grudniu zeszłego roku. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, to główna stopa procentowa RBA wzrośnie do poziomu 3,35%.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany