Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych w lutym - bez niespodzianek, ale w oczekiwaniu na konferencję prezesa Glapińskiego

FXMAG Poland

Opublikowano 08.02.2023 16:00

Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych w lutym - bez niespodzianek, ale w oczekiwaniu na konferencję prezesa Glapińskiego

Na dzisiejszym posiedzeniu RPP po raz piąty z rzędu nie doszło do zmiany wysokości stóp procentowych.

 

Na skróty:

  • za nami drugie w tym roku, lutowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej
  • Zgodnie z prognozami, RPP nie zdecydowała się na zmianę wysokości stóp procentowych, po raz piąty z rzędu
  • stopa referencyjna NBP wciąż wynosi 6,75% w skali roku
  • Ostatnia podwyżka stóp procentowych NBP miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku, jednak prezes Adam Glapiński wciąż utrzymuje, że cykl podwyżek stóp nie został definitywnie zakończony
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
  • Sprawdź jak kształtują się kursy walut po decyzji RPP - skorzystaj z naszego kalkulatora walutowego
 

Stopy procentowe NBP w lutym

Zgodnie decyzją Rady Polityki Pieniężnej po posiedzeniu w lutym, stopy procentowe w Polsce pozostaną bez zmian, czyli będą wynosić kolejno:

  • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej,
  • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej,
  • stopa rezerwy obowiązkowej 3,50% w skali rocznej, czyli bez zmian od 31 marca 2022 roku

 

Druga w tym roku decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Od wielu miesięcy bowiem konsensus w kwestii tego, że RPP po raz kolejny nie zmieni wysokości stóp procentowych NBP nie był tak silny - nikt z analityków bankowych nie zakładał scenariusza powrotu do podwyżek oprocentowania NBP. To już piąty miesiąc z rzędu, w którym RPP utrzymuje stopy na tym samym poziomie - ostatnia podwyżka o 25 punktów bazowych miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku.

Decyzję o utrzymaniu stóp na dotychczasowym poziomie wsparł m.in. grudniowy, niższy od oczekiwań odczyt inflacji konsumenckiej - prognozy analityków zakładały odczyt na poziomie 17,3% w ujęciu rocznym, podczas gdy finalnie dynamika wzrostu cen w grudniu wyniosła 16,6% rok do roku (średnioroczna inflacja w 2022 wyniosła zaś 14,4%).

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Jeśli chodzi o inflację konsumencką w styczniu, to przed posiedzeniem RPP nie znaliśmy jeszcze jej szacunkowego odczytu (zostanie opublikowany dopiero za tydzień, 15 lutego), jednak ekonomiści są zgodni, że trzeciego spadkowego odczytu z rzędu nie będzie. Prognozowany odczyt CPI za styczeń to 17,6% w skali roku, wszyscy zaś spodziewają się szczytu dynamiki wzrostu cen w lutym, choć przebicie psychologicznej granicy 20% rok do roku jest mało prawdopodobne.

Prezes NBP Adam Glapiński, argumentując wstrzymanie cyklu zacieśniania polityki monetarnej, zaznaczał że mamy za sobą aż jedenaście podwyżek stóp procentowych, które dopiero zaczynają oddziaływać na gospodarkę. Wg prezesa Glapińskiego popyt wewnętrzny został już wystarczająco osłabiony, szczególnie na rynku nieruchomości. Dowodem na to są m.in. dane Biura Informacji Kredytowej, które wskazywały w zeszłym roku na przeciętnie ponad 50% spadki popytu na kredyty hipoteczne w ujęciu rocznym. Reszta czynników proinflacyjnych ma charakter zewnętrzny i jest poza kontrolą polityki monetarnej prowadzonej przez NBP. Wielokrotnie mogliśmy w ostatnich miesiącach usłyszeć, że „kolejne podwyżki stóp procentowych nie pomogłyby w walce z inflacją, a jednocześnie zaszkodziłyby polskiej gospodarce, ograniczając produkcję i zwiększając bezrobocie”.

Najprawdopodobniej słyszymy też podobne zdanie na czwartkowej konferencji prezesa NBP, która rozpocznie się o godz. 15:00. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że od samej decyzji RPP ważniejsze dla rynków będzie właśnie to, co Adam Glapiński powie podczas swojego wystąpienia.

Stopy procentowe w Polsce już nie urosną? Kiedy zatem zaczną spadać?

Mija już prawie pół roku od ostatniej, wrześniowej podwyżki stóp procentowych NBP, stąd też większość analityków zakłada, że przy obecnym składzie RPP oprocentowanie polskiego złotego już nie pójdzie w górę. Potwierdza to również rynek międzybankowy - stawki WIBOR 3M (NYSE:MMM) i 6M obecnie znajdują się na poziomach z czerwca zeszłego roku (6,92% dla 3M i 6,99% dla 6M), kiedy kolejne podwyżki stóp były pewne. Choć trzeba pamiętać, że trwający od października 2021 roku cykl zacieśniania monetarnego oficjalnie jeszcze się nie zakończył. Nie bez znaczenia pozostanie odczyt inflacji za luty, po którym dynamika wzrostu cen ma zacząć spadać. Wskaźnik CPI za luty poznamy jednak dopiero w środę 15 marca (nie będzie odczytu szacunkowego z powodu corocznych zmian w koszyku inflacyjnym GUS), czyli dokładnie tydzień po marcowym posiedzeniu RPP. Jeżeli więc lutowa inflacja wymknie się spod kontroli i przekroczy 20% w skali roku, to niewykluczona jest zmiana nastawienia poszczególnych członków Rady na posiedzeniu w kwietniu. Wg członka RPP Henryka Wnorowskiego możliwe są w takim wypadku jedna lub dwie podwyżki po 25 punktów bazowych. 

Zdaniem głównego analityka walutowego serwisu Currency One Macieja Przygórzewskiego, kolejne podwyżki stóp procentowych NBP byłyby całkiem realne, gdyby analizować wyłącznie rzeczywistość makroekonomiczną, a nie poglądy samych członków Rady. Zwrócił uwagę na mocno marginalizowany problem z inflacją bazową, która wciąż utrzymuje się w trendzie wzrostowym. Wskaźnik inflacji z wyłączeniem cen żywności i paliw notuje kolejne historyczne maksima - w grudniu zeszłego roku wyniósł 11,5% w skali roku.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany