Desperacka podwyżka stóp procentowych! Lepiej mieć wróbla w garści niż… rubla. 5 WYKRESÓW TYGODNIA

FXMAG Poland

Opublikowano 16.09.2023 11:50

Desperacka podwyżka stóp procentowych! Lepiej mieć wróbla w garści niż… rubla. 5 WYKRESÓW TYGODNIA

Oto pięć najciekawszych, choć niekoniecznie najbardziej oczywistych wykresów minionego tygodnia.

h2 Rosja próbuje ratować swoją walutę/h2 W piątek Rosyjski Bank Centralny dość niespodziewanie podniósł stopy procentowe o 100 punktów bazowych, z 12 do 13 proc. W sierpniu zaskoczenie było jednak jeszcze większe, bo stopy zostały podniesione wówczas aż o 350 punktów bazowych. Nie było to jednak w stanie pomóc rosyjskiej walucie, która wciąż oscyluje blisko poziomu 100 rubli za 1 dolara. Piątkowa podwyżka stóp nie zdołała pomóc rublowi, który… osłabił się z poziomu 95 do 97 za dolara. Jedną z przyczyn decyzji banku centralnego była też podwyższona prognoza inflacji w 2023 roku (z 5,3 do 7,5 proc.).

Źródło: investing.com  

h2 Litu jednak nie zabraknie? USA odkrywa największe złoża w historii/h2 Amerykanie odnaleźli w wygasłym wulkanie McDermitt, leżącym na pograniczu Oregonu i Nevady, ogromne zasoby litu. Badania wygasłego wulkanu trwały ponad trzy lata, a w środę naukowcy ogłosili, że znajdujące się w tamtejszej glinie zasoby litu są największe na świecie, spośród dotychczas odkrytych. Szacowane zasoby litu w okolicy wulkanu McDermitt wynoszą ponad 130 mln ton.

Dlaczego lit jest tak ważny? Przede wszystkim dlatego, że jest on kluczowym pierwiastkiem wykorzystywanym do produkcji baterii, zarówno samochodów elektrycznych, jak i tych zasilających smartfony czy laptopy. Prognozy zakładają znaczny wzrost popytu na lit w nadchodzących latach - z niecałych pół miliona ton w 2022 roku do ponad 2,1 mln w 2030.

Źródło: Statista, US Geological Survey  

h2 Wszędzie ceny rosną, ale u nas paliwa tanieją!/h2 Kolejny tydzień przynosi kolejne spadki zarówno cen hurtowych, jak i detalicznych na Orlenie (WA:PKN). I w sumie można byłoby się z tego cieszyć, gdyby nie fakt, że spadki te mają miejsce w dość ciekawym otoczeniu - na globalnych rynkach. Ropa naftowa drożeje w zasadzie nieprzerwanie od ostatnich 3 miesięcy, a za baryłkę ropy Brent trzeba pod koniec tygodnia zapłacić już 93,50 dolara. Czyli o ponad 30 proc. więcej niż kwartał temu. Od początku miesiąca wzrosty przekroczyły już 11 proc. A jakie ma to przełożenie na ceny hurtowe Orlenu? Od początku września ceny benzyny 95 zanotowały… spadek o 9 proc. A wszystko to przy osłabieniu kursu polskiego złotego do dolara o ponad 6 proc. Nadchodzące wybory parlamentarne naprawdę potrafią wywołać cuda, ale wychodzi na to, że lepiej zatankować na zapas przed 15 października.

Źródło: e-petrol  

h2 Ograniczenia produkcji zaczynają działać - wszystko w rękach OPEC+/h2 Skoro już mowa o ropie naftowej, to ta w ostatnich miesiącach i kwartałach przede wszystkim taniała, po zeszłorocznym wystrzale cenowym spowodowanym atakiem Rosji na Ukrainę. W tym czasie OPEC+, czyli tak naprawdę Arabia Saudyjska i Rosja (dwaj najwięksi eksporterzy świata) systematycznie ograniczali produkcję. Żadne z trzech pierwszych cięć nie zatrzymało spadków cen ropy, a dopiero czerwcowe ograniczenie produkcji o 1 mln baryłek dziennie przez Saudów zaczęło odwracać trend. Wrześniowe przedłużenie ograniczeń produkcji do końca roku również podniosło ceny ropy, ale nie wolno zapominać również o tym, że rezerwy USA są na rekordowo niskim poziomie i Stany nie mają już czym stabilizować sztucznych niedoborów na rynku ropy.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

h2 Perspektywy dla Chin coraz gorsze

/h2 Wg ankiety wśród managerów funduszy inwestycyjnych prowadzonej przez Bank of America we wrześniu odsetek zarządzających, którzy oczekują poprawy sytuacji gospodarczej Chin w ciągu najbliższego roku, spadł do… zera. I patrząc na wykres, trudno oczekiwać że tam się zatrzyma, a wynik na minusie oznacza, że ogółem więcej managerów zakłada pogorszenie perspektyw dla Chin w ciągu nadchodzących 12 miesięcy.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany